Marketing wirusowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marketing wirusowy – działania marketingowe polegające na zainicjowaniu sytuacji, w której potencjalni klienci będą sami między sobą rozpowszechniać informacje dotyczące firmy, usług lub produktów[1]. Nie zawsze musi to być konkretna informacja, może to być budowanie świadomości marki oraz jej pozycjonowanie, czyli wywoływanie pożądanych skojarzeń z nazwą lub logo firmy.

Przykładem marketingu wirusowego mogą być zabawne lub intrygujące filmiki lub zdjęcia reklamowe (często stylizowane na amatorskie), które użytkownicy Internetu rozsyłają między sobą. Stosowana jest także plotka, tworzone są odpowiednie trendy czy legendy miejskie, które wędrując między potencjalnymi klientami, mają zwiększać świadomość produktu i czynić z niego produkt symboliczny, o wysokiej jakości czy symbol statusu, bądź przeciwnie, szkodzić jego opinii.

Kolejny ze stosowanych chwytów to udostępnianie za darmo informacji użytecznych, które zawierają mniej lub bardziej subtelny przekaz reklamowy. Przykładem może być wydanie przez producenta margaryny książeczek z przepisami na wypieki, gdzie w każdym z przepisów jako składnik występuje margaryna produkowana przez wydawcę książeczki. Intencją jest tu skłonienie odbiorcy do rozpowszechniania przepisów – mimowolnie z nazwą reklamowanej firmy.

Zabiegiem wymagającym językowej finezji jest ukucie reklamowego sloganu, frazy lub powiedzenia w sposób prowokujący ich przeniknięcie do języka potocznego („a świstak siedzi i zawija je w te sreberka”, „a łyżka na to: «niemożliwe»”, „no to frugo”, „«prawie» robi wielką różnicę”, „takie rzeczy tylko w Erze”, „a może frytki do tego?”, „brawo ja”).

Marketing wirusowy może również polegać na zachęcaniu użytkowników do świadomego informowania znajomych o danym produkcie lub usłudze. Do stosowanych tu metod należy umieszczanie odpowiednich skryptów w serwisach internetowych, premie za polecenie (rekomendację), rabaty.

Viral spoof[edytuj | edytuj kod]

W marketingu wirusowym istnieje zasada viral spoof, mówiąca, że nie można zakazywać parodiowania filmów wirusowych – pierwotny materiał zyskuje na popularności dzięki jego modyfikacjom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak projektować reklamy w e-biznesie? w PRNews (Dostęp: 2011-11-29).