Markward von Salzbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Markward von Salzbach złapany na arkan przez Tatara. Fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki

Markward von Salzbachrycerz i dostojnik krzyżacki, komtur Brandenburgii.

W 1384, podczas wojny domowej na Litwie został pojmany przez Witolda. Za jego pośrednictwem Witold rozpoczął tajne układy z krzyżakami. W roku 1390 Markward wziął udział w podpisaniu układu w Ełku pomiędzy zakonem a Witoldem. Następnie Salzbach obejmował coraz odpowiedzialniejsze stanowiska. Został komturem Brandenburgii.

Na początku XV wieku założył wieś Salzbach.

W 1399 dowodził oddziałem krzyżackim posiłkującym Witolda w bitwie nad Worsklą[1]. W 1407, gdy wojna polsko-litewsko-krzyżacka wisiała na włosku, został wysłany do Witolda w poselstwie, aby uzyskać deklarację pokoju między Litwą a Zakonem. Bardzo obraźliwie zapytał Witolda czy zamierza zdradzić krzyżaków po raz czwarty[2].

W 1409 wraz z komturem Ostródy dowodził wojskami krzyżackimi, które najechało Mazowsze[3].

Zginął po bitwie pod Grunwaldem. Według Jana Długosza rycerza pojmał jego ojciec Jan Długosz z Niedzielska. Zaraz po bitwie Markward został stracony na rozkaz wielkiego księcia Witolda. Wraz z nim zostali zabici dwaj inni rycerze: Schaumburg oraz Jerzy Marschalk[4]. Na temat powodów zabójstwa istnieje kilka teorii.

Ciekawostki[edytuj]

  • Polski malarz Jan Matejko uczynił Markwarda jedną z postaci na obrazie Bitwa pod Grunwaldem. W wizji artysty rycerz siedzi na potkniętym, brązowym koniu w zbroi próbując go popędzić i zostaje złapany na arkan przez Tatara. Na obrazie nie posiada on hełmu. Zarówno on jak i koń okryci są kolorowymi tunikami.
  • Prawdopodobnie na tej postaci wzorował się Henryk Sienkiewicz w powieści Krzyżacy, kiedy mówiono o wymordowaniu domniemanych dzieci Witoldowych przez braci zakonnych Szomberga i Markwarta[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. Anna Supruniuk: Abraham Socha (pol.). ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2015-11-10].
  2. Stefan Kuczyński: Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411. Warszawa: MON, 1955, s. 87.
  3. Stefan Kuczyński: Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411. Warszawa: MON, 1955, s. 98.
  4. Stefan Kuczyński: Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411. Warszawa: MON, 1955, s. 304.