Marlon Brando

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marlon Brando
Ilustracja
Marlon Brando w Tramwaju zwanym pożądaniem
Imię i nazwisko Marlon Brando Jr.
Data i miejsce urodzenia 3 kwietnia 1924
Omaha
Data i miejsce śmierci 1 lipca 2004
Los Angeles
Lata aktywności 1944–2004
Strona internetowa
Marlon Brando, 1948 roku

Marlon Brando (ur. 3 kwietnia 1924 w Omaha, zm. 1 lipca 2004 w Los Angeles) – amerykański aktor, odtwórca ról w takich filmach jak Tramwaj zwany pożądaniem, Na nabrzeżach, Dziki, Ojciec chrzestny czy Czas apokalipsy. Wyreżyserował też western Dwa oblicza zemsty, w którym sam zagrał.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wypracował własny styl gry aktorskiej, oparty na systemie Stanisławskiego. Grał główne role w dramatach, komediach i westernach, gdzie zwykle wcielał się w postaci zbuntowanych bohaterów o skomplikowanej psychice. Jego styl aktorski miał wpływ na takich aktorów jak Paul Newman czy Robert De Niro[potrzebny przypis].

Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. dwóch Oscarów (oprócz tego zdobył jeszcze sześć nominacji) – za Ojca chrzestnego i Na nabrzeżach.

W 1973 roku odmówił przyjęcia Oscara za Ojca chrzestnego, na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu przedstawianiu w westernach oraz w geście poparcia dla Indian z Ruchu Indian Amerykańskich okupujących Wounded Knee w rezerwacie Pine Ridge. Zamiast niego na scenę wyszła młoda Indianka Sacheen Littlefeather (Maria Cruz), która w jego imieniu odmówiła przyjęcia nagrody oraz wyjaśniła tego powody (Brando wspierał potem m.in. przywódcę okupacji Dennisa Banksa).

Oprócz nagród prestiżowych ma na swoim koncie także Złotą Malinę za rolę w filmie Wyspa doktora Moreau oraz dwie nominacje – za Wzór i Kolumba odkrywcę.

W 2001 roku razem z m.in. Chrisem Tuckerem wystąpił w teledysku Michaela Jacksona do piosenki You Rock My World z albumu Invincible.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Miał problemy z alkoholem. Jego córka popełniła samobójstwo, a syn trafił do więzienia za morderstwo.

W biografii The Only Contender, wydanej w 1976 roku, otwarcie przyznał się do biseksualizmu, pisząc: Jak wielu mężczyzn miałem doświadczenia homoseksualne, i nie wstydzę się tego[1].

Był krótkofalowcem (znak FO5GJ). Był również właścicielem małego archipelagu wysp na Oceanie Spokojnym, gdzie mieszkał przez pewien okres swojego życia[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]