Mars Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mars Societyorganizacja non-profit powstała w 1998 roku[1] z inicjatywy dr. Roberta Zubrina, inżyniera z koncernu Lockheed Martin. Głównym celem The Mars Society jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie.

Konferencja założycielska odbyła się na Uniwersytecie Kolorado, z udziałem kilkuset osób z czterdziestu krajów, w tym z Polski. Oprócz spraw organizacyjnych omawiano kwestie techniki kosmicznej i nauk okołomarsjańskich, zagadnienia polityczne, ekonomiczne i prawne, a także kulturalne i narodowościowe aspekty badania i zasiedlania Marsa.

Cele te mają być osiągnięte poprzez informowanie i popularyzowanie wiedzy o Marsie, technice potrzebnej do jego osiągnięcia i naukach stosowanych, takich jak psychologia, geologia, budownictwo czy rolnictwo. Prace eksperymentalne i badawcze obejmują testowanie habitatów (pomieszczeń mieszkalnych dla pierwszych wypraw załogowych). Budowane są prototypy łazików oraz hermetycznych pojazdów marsjańskich dla ludzi. Inne projekty dotyczą balonów w marsjańskiej atmosferze oraz życia ssaków w obniżonej grawitacji.

Członkami Mars Society jest wielu inżynierów i managerów NASA i JPL (Jet Propulsion Laboratory), ludzi kultury, mediów i najróżniejszych zawodów. Istnieją oddziały narodowe. Są to formalnie niezależne organizacje pozarządowe, zjednoczone wspólną wizją. W zasobach Mars Society jest ponad trzysta prac teoretycznych, ogłaszanych głównie na dorocznych kongresach.

Europejskim Koordynatorem The Mars Society jest pracujący w Krakowie kielczanin - Łukasz Wilczyński.

Mars Society Polska[edytuj | edytuj kod]

Mars Society Polska działa od 1999 roku. Koncentruje się na rozwijaniu własnych projektów oraz koordynacji i promocji działań w Polsce. W początkowym okresie główny wysiłek położony był na rozwój projektu załogowego pojazdu marsjańskiego MPV. Zainteresowanie tematyką marsjańską oraz możliwości oferowane przez Mars Society doprowadziły do czynnego włączenia się Polaków w badania Czerwonej Planety. Brali oni udział w konkursie Red Rover Goes to Mars i programie sterowania łazikami Spirit i Opportunity na Marsie (w JPL w USA), w symulacjach w bazach MDRS i Flashline Arctic Research Station. Częściowo z inspiracji osiągnięć MSP powstał projekt przenośnej architektury bazy marsjańskiej. MSP zapisało się jako opiekun merytoryczny gry negocjacyjnej Columbia Memorial Negotiations. Organizacja zdołała utworzyć wokół swoich projektów grupę partnerów, którzy pomagają w ich realizacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Deklaracja założycielska Mars Society. [dostęp 21 grudnia 2008].
  2. Oficjalna strona The Mars Society (ang.). [dostęp 21 grudnia 2008].
  3. Kierownictwo i Koordynatorzy The Mars Society (ang.). [dostęp 22 września 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-13)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]