Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana
Vulcanus onthult het overspel van Mars en Venus
Ilustracja
Autor

Joachim Wtewael

Data powstania

1601

Medium

olej na miedzi

Wymiary

21 × 15,5 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Haga

Lokalizacja

Mauritshuis

Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana (niderl. Vulcanus onthult het overspel van Mars en Venus) – obraz barokowego malarza Joachima Wtewaela.

Źródło inspiracji[edytuj | edytuj kod]

Motyw przedstawiony na obrazie pochodzi z greckiego eposu Odyseja Homera lub z Metamorfoz Owidiusza. Opowieść mówi o zdradzie bogini Wenus z bogiem wojny Marsem. Mężem Wenus był Wulkan (Hefajstos). Romans został odkryty przez wszechwiedzącego boga słońca Apolla. Wulkan po odkryciu zdrady sporządził sieć w którą zamierzał schwytać kochanków a na świadków nierządnego czynu wezwał innych bogów. Oni też mieli rozstrzygnąć co zrobić z przyłapana parą. Niezręczna sytuacja dostarczyła wiele rozrywki zebranym bogom.

W XVII wieku tego typu opowieści miały najczęściej charakter moralizatorski z puentą – Bóg wie o wszystkich ludzkich uczynkach za które czeka go kara za grzechy nawet te najbardziej skrywane. Również połączenie motywów komedii i erotyzmu była charakterystyczne dla literatury siedemnastego wieku.

1604, Mars i Wenus przyłapana przez bogów, olej na miedzi, 20.2 × 15.5 cm, The Getty Museum

Charakterystyka i opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Powyższa miniatura w miedzi jest przykładem malarstwa manierystycznego. Ludzkie pozy przedstawione w różny sposób mają wydźwięk i znaczenie erotyczne. Na łożu widoczna jest para kochanków podczas aktu miłosnego. Mars zaskoczony zwrócony jest w kierunku Merkurego, który odsłania kotarę ukazując parę innym bogom. Na głowie ma czerwone nakrycie a w dłoni trzyma swój kaduceusz. Po jego lewej stronie zbliża się na orle Jowisz dzierżący w prawej ręce swój atrybut – pioruny. Za nim nieśmiało wychyla się bogini Minerwa w swoim hełmie. Przed łożem w skórzanym fartuchu kowalskim i w błękitnym czepku, tyłem do widza stoi Wulkan. W rękach trzyma sieć. Nad Wulkanem siedzi bóg czasu Saturn trzymający kosę. Za nim tak jak i w przypadku Minerwy wychyla się z nieskrywaną ciekawością bogini Diana. Na czole widoczny jest złoty półksiężyc symbolizujący cnotę[a]. Na górze po lewej stronie, w złotej poświacie i z lutnią w dłoni siedzi bóg słońca Apollo, sprawca całego zamieszania.

Na środku ryciny Wtewael umieścił Kupidyna z lukiem, mierzącego w stronę Merkurego. Według Homera bóg ten pożądał Wenus. Kupidyn miał więc albo zapobiec odkrycia romansu albo miał wskazywać prawdziwe zamiary boskiej żądzy. Na dole pod łóżkiem leży przewrócony nocnik, który mógł symbolizować niesmak całej sytuacji.

Trzy lata później Wtewael namalował inna wersję obrazu z tym samym motywem. Obecnie rycina na miedzi znajduje się w muzeum the Getty w Los Angeles.

Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana
Jacopo Tintoretto, 1555, 135 × 198 cm Stara Pinakoteka Monachium)
Alexandre Charles Guillemot 1827, olej na płótnie, Norb & Ruth Schaefer, Sr. and Norb & Carolyn Schaefer Jr. Gallery

Motyw Marsa i Wenus u innych artystów[edytuj | edytuj kod]

Motyw kochanków przyłapanych przez Wulkana był wykorzystywany przez wielu innych artystów zarówno we wcześniejszych epokach jak i późniejszych. W renesansie historię przedstawiał m.in.:

oraz

W XIX wieku motyw podejmował Alexandre Charles Guillemot

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według Homera boginie odwróciły się od gorszącej sceny. Wtewael przedstawił je jednak jako fałszywie skromne boginie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]