Marshalite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sygnalizator marshalite w Melbourne Museum

Marshalite – mechaniczny sygnalizator ruchu współpracujący z tradycyjną sygnalizacją świetlną; zaprojektowany przez Charlesa Marshalla około 1936 roku i używany w australijskim stanie Wiktoria do lat 60. XX wieku[1].

Sygnalizator marshalite składał się z dwóch okrągłych tarcz o średnicy około jednego metra (3 stopy) ustawionych prostopadle do siebie, umieszczonych na ponad 4,5-metrowym (15 stóp) słupie[1]. Na tarczach umieszczone były duże, białe wskazówki, które obracały się ze stałą prędkością, wskazując po kolei na zielone, żółte i czerwone pole[1]. Znaki marshalite współpracowały ze znakami świetlnymi, ale dostarczyły dodatkowej informacji, za ile nastąpi zmiana światła[1]. Początkowo sygnalizatory marshalite miały tylko czerwone i zielone pola, po których poruszała się biała lampka. Później dodano jeszcze żółte pole, a lampa została zastąpiona białą wskazówką – cały znak oświetlany był osobną lampą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Traffic Control Signal – Marshalite, 1940-1960 (ang.). museumvictoria.com.au. [dostęp 2014-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]