Marsjańska Twarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zdjęcie fragmentu regionu Cydonii zrobione przez sondę Viking 1 w 1976 roku.
Porównanie zdjęć zrobionych przez sondę Viking 1 w 1976 (z lewej) i Mars Global Surveyor w 2001.
Zdjęcie twarzy wysokiej rozdzielczości, zrobione przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter.

Marsjańska Twarz – twór geologiczny na obszarze marsjańskiego regionu Cydonia (około 40° na północ od równika). Jest długi na 3 km i szeroki na 1,5 km.

Obszar stał się ciekawy, gdy 25 lipca 1976 został po raz pierwszy sfotografowany przez sondę Viking 1, a JPL (Jet Propulsion Laboratory) sześć dni później opublikowało zdjęcia w prasie. Wtedy zauważono strukturę przypominającą ludzką twarz. Późniejsze zdjęcia wykonane z orbitera Mars Global Surveyor nie były już jednak tak przekonujące.

Interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Powszechnie uważa się, że jest to gra świateł i cieni. Ludzki mózg ma tendencję do rozpoznawania ludzi i zwierząt oglądając nietypowe kształty elementów krajobrazu (np. Śpiący Rycerz nad Zakopanem). Pierwsze zdjęcie wykonano, gdy Słońce było nisko nad horyzontem. Dało to efekt podobny do pareidolii czy apofenii.

Mimo to, nadal wielu ludzi uznaje Twarz za twór sztuczny, wręcz jako dowód na to, że ludzie pochodzą z Marsa. W 1987 Richard Hoagland, w swojej książce The Monuments of Mars: A City on the Edge of Forever wnioskował, że sąsiednie obiekty o kształcie zbliżonym do piramid są fragmentami miasta zaginionej cywilizacji.

Późniejsze zdjęcia wykonane w 1998, 2001 i 2002, wykazały znacznie mniejsze, choć nadal zauważalne podobieństwo do człowieka. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą że zostały one sfałszowane.

Inne formacje skalne[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]