Marsjanie atakują!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marsjanie atakują!
Mars Attacks!
Ilustracja
Gatunek

komedia fantastycznonaukowa

Rok produkcji

1996

Data premiery

13 grudnia 1996
9 października 2001[1] (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

106 minut

Reżyseria

Tim Burton

Scenariusz

Jonathan Gems

Główne role

Jack Nicholson
Glenn Close
Pierce Brosnan
Annette Bening

Muzyka

Danny Elfman

Zdjęcia

Peter Suschitzky

Kostiumy

Colleen Atwood

Montaż

Chris Lebenzon

Wytwórnia

Tim Burton Productions
Warner Bros. Pictures

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

Budżet

$100.000.000

Nagrody
Saturn dla Danny’ego Elfmana
Strona internetowa

Marsjanie atakują! (ang. Mars Attacks!) – amerykańska komedia fantastycznonaukowa z 1996 roku w reżyserii Tima Burtona, oparta na serii kart o tym samym tytule[2]. Film jest pastiszem i hołdem oddanym filmom klasy B z gatunku science fiction, zawiera w sobie typowe dla filmów Burtona elementy czarnego i surrealistycznego humoru, jak również satyry politycznej.

Reżyser Tim Burton wraz ze scenarzystą Jonathanem Gemsem rozpoczęli produkcję filmu już w 1993 roku, kiedy to Warner Bros. wykupiło prawa do kart Mars Attacks! na możliwość wykorzystania ich wizerunku w filmie. Budżet samego filmu wyniósł $80 milionów, a na kampanię reklamową wydano 20 milionów dolarów. Film kręcono w okresie od lutego do czerwca 1996 roku.

Filmowcy wynajęli studio Industrial Light & Magic do komputerowego stworzenia postaci Marsjan, pomimo wcześniejszych planów na wykorzystanie animacji poklatkowej, na co nie pozwolił budżet filmu. Marsjanie atakują! mieli swoją oficjalną premierę 13 grudnia 1996 roku i otrzymali mieszane oceny od recenzentów. Film zarobił w sumie $101 milionów.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Statki kosmiczne Marsjan otaczają Ziemię. Pomimo wcześniejszych zapewnień prezydenta Stanów Zjednoczonych o pokojowych zamiarach pozaziemskich istot Marsjanie atakują Ziemian, po czym rozpoczynają inwazję. Prezydent USA za wszelką cenę chce powstrzymać kosmitów, ale Marsjanie za wszelką cenę chcą zabić prezydenta.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Marsjanie atakują! otrzymał średnie oceny od krytyków. Film zdobył na portalu Rotten Tomatoes (na podstawie 59 recenzji) 51%, otrzymując ocenę 5.6/10[3], a od portalu Metacritic ocenę 52/100 na podstawie 19 recenzji[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mars Attacks! (1996) - Release Info - IMDb [online], imdb.com [dostęp 2017-11-25].
  2. forgetomori » Mars Attacks trading cards – in high resolution! [online], forgetomori.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2020-05-16].
  3. Mars Attacks! (1996) - Rotten Tomatoes [online], rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  4. Mars Attacks! Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]