Marsz Niepodległości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marsz Niepodległościmanifestacja w postaci przemarszu ulicami Warszawy, odbywająca się co rok w dniu 11 listopada.

Marsz Niepodległości został zainicjowany przez narodową Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Od 2011 organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, do którego należą m.in. działacze tych organizacji.

Zgodnie z deklaracją organizatorów Marsz Niepodległości jest elementem świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości, demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu.

Historia Marszu[edytuj]

Marsz Niepodległości 2010[edytuj]

Do 2009 Marsz Niepodległości skupiał jedynie środowiska narodowe. Brało w nim udział kilkaset osób. Zmieniło się to w 2010, gdy Marsz stał się tematem dyskusji publicznej ze względu na ostrą krytykę środowisk lewicowych i „Gazety Wyborczej”. W demonstracji wzięło udział wówczas ok. 10 tys. osób[potrzebny przypis] z różnego rodzaju organizacji prawicowych oraz środowisk kibicowskich. W komitecie poparcia marszu znaleźli się wówczas m.in. Janusz Korwin-Mikke, Artur Zawisza, Rafał Ziemkiewicz, Jan Żaryn, Jacek Bartyzel, Ryszard Bender, Jerzy Robert Nowak, Anna Raźny, Stanisław Pięta, Artur Górski, Paweł Kukiz i Adam „Pih” Piechocki. Marsz próbowały zablokować organizacje lewicowe i antyfaszystowskie. Podczas marszu zatrzymano grupę osób oskarżoną o napaść na policjantów. Był w niej m.in. blokujący marsz Robert Biedroń[1] i wielu członków Marszu Niepodległości.

Marsz Niepodległości 2011[edytuj]

Przemarsz przez plac Konstytucji, 2011

Według organizatorów w 2011 w Marszu wzięło udział ok. 20 tys. osób[2][3], a poparli go m.in. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Obóz Wielkiej Polski, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenie KoLiber, Fundacja Republikańska, Klub Zachowawczo-Monarchistyczny (co rok później zdementował prezes ugrupowania Adam Wielomski[4])[5] oraz gen. Sławomir Petelicki[6], mjr Marian Cabaj, prof. Marian Malikowski, prof. Zdzisław Julian Winnicki, prof. Henryk Stroński, prof. Bogusław Paź, prof. Tomasz Panfil, prof. Adam Wielomski, Krzysztof Kawęcki, Andrzej Szlęzak, Mariusz Cieśliński, Marek Holocher[7].

W wyniku starć kilka osób zostało rannych.[potrzebny przypis] Już po zebraniu się uczestników Marszu Niepodległości i Kolorowej Niepodległej doszło do pierwszych starć między uczestnikami imprez. Obie strony wykrzykiwały wobec siebie wyzywające hasła. Po tych wydarzeniach policja zablokowała ulicę Wilczą[8]. Ponad dwie godziny przed rozpoczęciem Marszu grupa około 100 osób z organizacji lewicowych, próbujących blokować Marsz, zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej, znajdujący się wśród nich, uzbrojeni w pałki, niemieccy anarchiści z Antify zaatakowali uprzednio członków grup rekonstrukcyjnych, ubranych w historyczne mundury[9][8][10]. Grupa anarchistów schroniła się następnie w lokalu należącym do Krytyki Politycznej, w którym policja odnalazła między innymi „tarcze, pałki, miotacze gazu i kastety”[9].

Na placu Konstytucji, gdzie zbierali się uczestnicy Marszu, część zgromadzonych osób napierała na kordon policji. Policja użyła gazu i armatek wodnych, na co demonstranci odpowiedzieli kamieniami i petardami. Zebrani na placu Konstytucji krzyczeli: „Precz z komuną! Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!”[8][3]. Po rozpoczęciu pochodu pojawiły się informacje, że marsz został zdelegalizowany, wkrótce Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa miasta poinformowała, że zakazano jedynie jego uczestnikom dalszego zgromadzenia na placu Konstytucji[8]. Na placu Na Rozdrożu podpalono samochód transmisyjny stacji telewizyjnej TVN24 i próbowano go przewrócić. Policja użyła armatek wodnych, w całej okolicy wybuchały petardy[8]. W różnych miejscach miasta podczas zajść miały też miejsce ataki na dziennikarzy przez zamaskowanych sprawców[11][12][13][14]. Przez cały dzień zostało rannych 40 policjantów. Straty w mieście oszacowano na 72 000 zł. Policja zatrzymała około 210 osób, w tym 92 niemieckich anarchistów[15][3].

Rozłam wewnątrz inicjatywy[edytuj]

W sierpniu 2012 roku z komitetu honorowego wykluczony został Janusz Korwin-Mikke, organizatorzy marszu uznali jego wypowiedzi na temat organizatorów marszu za „wpisujące się w propagandę skrajnej lewicy”[16]. Stwierdził on bowiem, że w marszu „idą narodowi socjaliści”[17]. Przed marszem planowanym na rok 2012 z komitetu wystąpił Paweł Kukiz. Odejście było reakcją na wywiad Jana Kobylańskiego który według Kukiza miał w swoich wypowiedziach promować nienawiść rasową[18].

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz stwierdził „Włączając się w Marsz Niepodległości, nie zamierzamy identyfikować się ze wszystkimi jego uczestnikami. Jesteśmy przeciwni radykalnym sprzecznym z polską tradycją – Rzeczypospolitej wielonarodowej i wielowyznaniowej – hasłom. Dlatego też kluby „Gazety Polskiej” będą szły w Marszu, ale we własnym sektorze, powołają własne służby porządkowe i będą odpowiadać przede wszystkim za siebie”. Słowa te zostały skrytykowane przez środowiska narodowe. „Gazeta Polska” została usunięta z oficjalnej strony inicjatywy, jednak Tomasz Sakiewicz pozostał w komitecie poparcia marszu[17].

Marsz Niepodległości 2012[edytuj]

Zbiórka na placu Defilad, 2012

Hasłem tego marszu było „Odzyskajmy Polskę”. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oszacowała, że w marszu uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób[19], zaś służby policyjne i niektóre media określiły frekwencję na maksymalnie 25 tys. osób[20]. Inne media donosiły o „znacznym przekroczeniu zakładanych przez organizatorów 50 tys. osób”[21]. Według prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, Roberta Winnickiego w marszu udział wzięło 100 000 osób[22]. W odróżnieniu od manifestacji w poprzednich latach, organizacje lewicowe skupione w „Porozumieniu 11 Listopada” postanowiły nie blokować prawicowej manifestacji, lecz zorganizowały własny marsz który odbył się przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości[23]. Obydwie grupy nie spotkały się ze sobą, jednak na ul. Grzybowskiej kilkudziesięcioosobowa grupa narodowców zaatakowała policjantów ochraniających marsz antyfaszystów[24]; napastnicy obrzucali funkcjonariuszy kamieniami i kostką brukową[25]. Na Woli policja zatrzymała autokar którym mogli podróżować łódzcy kibice, wewnątrz odnaleziono pałki i ochraniacze na zęby i kolana[25].

Marsz rozpoczął się o 15.00 w okolicy ronda Romana Dmowskiego. Do pierwszych starć doszło już po przejściu kilkuset metrów. Na ulicy Marszałkowskiej grupa stojących na przodzie marszu, zamaskowanych chuliganów mimo apeli organizatorów, odłączyła się od reszty uczestników i obrzucała racami, petardami oraz koszami kordon policji chroniący demonstrację[26]. Funkcjonariusze zabezpieczający marsz odpowiedzieli użyciem gazu pieprzowego i broni gładkolufowej. Po starciach które wywiązało się między policją a uczestnikami marszu aresztowano 176 osób, spośród których zarzuty postawiono 7 osobom (czynna napaść na funkcjonariuszy)[27][28]. Po zamieszkach marsz czasowo zatrzymano i podzielono na dwie grupy[29]. W trakcie zamieszek pobity został operator Telewizji Polskiej, mimo licznej obstawy policji nie zainterweniowano[28] Na Agrykoli organizatorzy marszu ogłosili powstanie Ruchu Narodowego. Środowiska narodowe powołały „Straż Marszu Niepodległości” oraz ogłosiły „wielki narodowy nabór do straży Marszu Niepodległości”. Straż Marszu Niepodległości ma w domyśle organizatorów stanowić służbę ochronną marszu[28].

Pod koniec demonstracji pod pomnikiem Dmowskiego, od marszu odłączyła się grupa skupiona wokół „Gazety Polskiej”. W przemarszu pod kancelarię premiera uczestniczyło około trzy tysiące osób[30].

Ze strony organizatorów marszu pojawił się zarzuty o przekroczenie przez policję uprawnień, niedopełnienie obowiązków i rozproszenie zgromadzenia. Po zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa przez służbę prawną Marszu Niepodległości styczniu 2013 Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie działań policji podczas Marszu Niepodległości[31]. Postępowanie zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego[32].

Marsz Niepodległości 2013[edytuj]

Marsz Niepodległości 2013

Hasłem marszu było „Idzie nowe pokolenie!”[33]. Na marsz zapraszali m.in. kpr. Waldemar Gałuszko ps. „Szatan” (żołnierz Armii Krajowej, podkomendny mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”[34], Rafał A. Ziemkiewicz[35], Stanisław Michalkiewicz[36], prof. Jan Żaryn[37], Leszek Żebrowski[38], Ewa Stankiewicz[39], Jan Pospieszalski[40], raper Ptaku[41].

Według oświadczenia organizatorów Marszu Niepodległości 2013 wzięło udział ok. kilkudziesięciu tys. osób[33]. Prócz przemarszu uczestników zorganizowano także przemówienia; przesłanie do uczestników wygłosił Zygmunt Goławski[42], mowy wygłaszali przedstawiciele organizatorów, liderzy organizacji narodowych, przedstawiciele organizacji prawicowych, wysłannicy zaprzyjaźnionych ruchów z państw europejskich (Węgry, Francja, Włochy), wysłanniczka Polaków z Litwy[33]. W trakcie marszu na podstawie administracyjnego zezwolenia organizatorzy przeprowadzili zbiórkę publiczną[43].

Podczas Marszu doszło incydentów poza ustaloną trasą jego przebiegu. Było to spalenie instalacji artystycznej „Tęcza” na placu Zbawiciela, atak uczestników marszu na teren squatu Przychodnia, gdzie maczetami, butelkami i pałkami zaatakowali mieszkańców[44] oraz wywołali zamieszki pod ambasadą Rosji[45][46]. Spotkało się to z reakcją władz Federacji Rosyjskiej. Do rosyjskiego MSZ wezwany został ambasador RP. W Moskwie doszło do akcji odwetowej na ambasadzie Polski, zorganizowanej przez aktywistów nacjonalistycznej Innej Rosji, którzy zostali aresztowani przez rosyjską policję, a incydent potępił wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych rosyjskiego parlamentu, Leonid Kałasznikow[47].

W odpowiedzi na, zdaniem jego zwolenników, stronnicze[48] przedstawienie w polskich mediach mainstreamowych Marszu Niepodegłości, koncentrujące się na pojedynczych przypadkach chuligaństwa, w mediach społecznościowych pojawiły się liczne prywatne nagrania przemarszu. Wśród uczestników marszu panuje opinia, że zamieszki podczas marszu zostały sprowokowane[48][49][50] przez jego przeciwników.

Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, iż straty jakie poniosło miasto z powodu zamieszek podczas marszu wstępnie oszacowano na sumę 120 tys. złotych. Analizując zapisy miejskiego systemu monitoringu, Ratusz poinformował, iż odpowiedzialni za zniszczenia odłączali się od marszu, a następnie wracali między jego uczestników przy braku reakcji ze strony organizatorów. W trakcie zamieszek rannych zostało 19 osób w tym dwunastu policjantów[51][52].

W styczniu 2014 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że podpisał wniosek do Ministerstwa Finansów o wypłatę 30 tys. 753 zł ambasadzie Federacji Rosyjskiej za szkody, które poniosła placówka podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2013[53]. W maju 2014 Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył sprawę w sprawie podpalenia budki przy ambasadzie Rosji, nie składając aktu oskarżenia przeciwko jednemu z uczestników Marszu Niepodległości, pierwotnie zatrzymanego i oskarżonego o ten czyn[54]. 18 maja 2015 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz z tygodnika „Do Rzeczy” upublicznił fragment podsłuchanej rozmowy szefa Centralnego Biura Antykorupcyjne Pawła Wojtunika z minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej w ramach tzw. „afery podsłuchowej”, w której miała być poruszana kwestia rzekomego zlecenia przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza podpalenia budki na terenie ambasady Rosji podczas Marszu Niepodległości 2013[55][56].

Marsz Niepodległości 2014[edytuj]

Przebieg Marszu Niepodległości 2014 został zaplanowany przez organizatorów z uwzględnieniem podczas przemarszu oddania hołdu Romanowi Dmowskiemu w 150. rocznicę urodzin pod warszawskim obeliskiem upamiętniającym go[57]. Marszowi w 2014 nadano hasło „Armia Patriotów”[58]. W Marszu, który rozpoczął się po godzinie 15:00 wzięło udział około 70 000 ludzi.[potrzebny przypis] Podczas pochodu z Marszu wyłoniła się kilkusetosobowa grupa agresywnych osób. Chuligani zaatakowali Straż Marszu na czele pochodu, a później, na rondzie Waszyngtona starli się z policją. Bojówkarze obrzucili funkcjonariuszy kostką brukową, racami, petardami i drzewcami flag. Do tłumienia zamieszek policja użyła armatek wodnych oraz broni gładkolufowej. W starciach zniszczeniu uległy m.in. znaki drogowe i przystanki tramwajowe. Do godziny 18.00 sytuacja została opanowana. Na komendę doprowadzono ponad 275 osób. W zamieszkach zostało rannych 51 policjantów, oraz 24 osoby cywilne[59]. Ratusz miejski wycenił straty na 90 000 złotych[60].

Marsz Niepodległości 2015[edytuj]

Marsz odbył się pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”[61]. Zbiórka uczestników miała miejsce tradycyjnie na Rondzie im. Romana Dmowskiego, ale w odróżnieniu od poprzednich edycji wydarzenia, została wyznaczona na 14:00, czyli o godzinę wcześniej. Trasa pochodu była niemal powtórzeniem trasy z 2014 r., jedyną modyfikacją było pominięcie Ronda Jerzego Waszyngtona – uczestników po zejściu z mostu Poniatowskiego skierowano w prawo objazdem, a następnie ul. Wybrzeże Szczecińskie pod Stadion Narodowy. Po przemarszu, na błoniach Stadionu Narodowego odbyły się przemówienia, m.in. ks. Jacka Międlara, porucznika Armii Krajowej Jana Nowickiego czy posłów na Sejm Ruchu Narodowego z ramienia koalicji Kukiz’15 oraz koncert zespołu Irydion i rapera Bastiego. Marsz minął bez większych incydentów, a frekwencję oceniono na co najmniej 70 tys. do ponad 100 tys. osób[62].

Próby blokad Marszu[edytuj]

W 2010 i 2011 środowiska lewicowe Porozumienia 11 Listopada, w którego skład wchodzą m.in. Kampania Przeciw Homofobii, „Krytyka Polityczna”, Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”[63] i Młodzi Socjaliści, próbowały zablokować marsz, twierdząc, że biorą w nim udział przedstawiciele skrajnej prawicy, w tym także osoby mające odwoływać się do ideologii faszystowskiej[64].

Przypisy

 1. Robert Biedroń oskarżony o napaść na policjanta. wp.pl, 30 maja 2011. [dostęp 2012-07-08].
 2. Oświadczenie organizatorów Marszu Niepodległości (pol.). marszniepodleglosci.pl, 2011-11-11. [dostęp 2016-04-11].
 3. a b c Smutny bilans Święta Niepodległości. rp.pl, 11 listopada 2011. [dostęp 2012-07-08].
 4. Czy Adam Wielomski i KZM są w Komitecie Poparcia Marszu Niepodległości 2012?. konserwatyzm.pl. [dostęp 23 sierpnia 2012].
 5. Komitet poparcia. marszniepodleglosci.pl. [dostęp 2016-04-11].
 6. Żaryn: Gen. Petelicki po właściwej stronie medalu (pol.). fronda.pl, 2011-10-14. [dostęp 2013-11-27].
 7. Komitet Poparcia – kto dołączył w ubiegłym tygodniu (pol.). marszniepodleglosci.pl, 2011-10-28. [dostęp 2016-04-11].
 8. a b c d e Spalone samochody, ranni. Warszawa liczy straty. tvn24.pl, 2011-11-12. [dostęp 2012-07-08].
 9. a b „Krytyka” w ogniu krytyki. rp.pl, 2011-11-15. [dostęp 2012-07-08].
 10. Marsz Niepodległości: zatrzymano 92 Niemców. niezalezna.pl, 2011-11-12. [dostęp 2012-07-08].
 11. SDP po zamieszkach 11 listopada: Atak na dziennikarzy – policzkiem dla demokratycznego społeczeństwa. PolskaTimes.pl. [dostęp 2012-07-08].
 12. SWS: Potępiamy atak na dziennikarzy. Wiadomości – polskieradio.pl. [dostęp 2012-07-08].
 13. Ataki na dziennikarzy przeciw systemowi demokratycznemu. Onet Wiadomości.
 14. Ataki na policję i zniszczenia w Warszawie. gazeta.pl. [dostęp 2012-07-08].
 15. Artur Jaryczewski: 210 osób zatrzymanych. Prawie połowa to Niemcy. polskieradio.pl, 2011-11-12. [dostęp 2012-07-08].
 16. Informacja Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. „marszniepodleglosci.pl”, 22 sierpnia 2012. [dostęp 2016-04-11].
 17. a b Grzegorz Szymanik: Kukiz rezygnuje z komitetu Marszu przez Kobylańskiego. warszawa.gazeta.pl, 2011-11-12. [dostęp 06.11.2012].
 18. Jacek Gądek: Kukiz: albo Kobylański, albo ja. wiadomosci.onet.pl, 2012-11-6. [dostęp 06.11.2012].
 19. Raport z obserwacji zgromadzeń 11 listopada 2012. . Helsińska Fundacja Praw Człowieka (pol.). 
 20. „Walczyć z wrogami polskości, aż do ich ostatniego tchnienia, które oby wktótce nastąpiło”. tvn24.pl. [dostęp 2015-04-23].
 21. http://www.wprost.pl/ar/356064/Swieto-Niepodleglosci-relacja-minuta-po-minucie/.
 22. Polski punkt widzenia - 24.11.2012 | TV Trwam - YouTube
 23. Antyfaszyści o 11 listopada: Maszerujemy nie blokujemy (pol.). wyborcza.pl, 11 listopada 2012.
 24. Narodowcy starli się z policją przy ul. Grzybowskiej 11 listopada w Warszawie [zdjęcia] (pol.). mmwarszawa.pl, 11 listopada 2012.
 25. a b Zadymy na Grzybowskiej: race, ataki na policję [WIDEO] (pol.). warszawa.gazeta.pl, 11 listopada 2012.
 26. Bijatyka na Marszałkowskiej. 132 osoby w rękach policji (pol.). gazeta.pl, 11 listopada 2012.
 27. http://www.tvn24.pl/siedem-osob-z-zarzutami-czynnej-napasci-na-policjantow-sa-wnioski-o-areszt,288209,s.html.
 28. a b c „Marsz Niepodległości”. Idzie ONR i Młodzież Wszechpolska (pol.). interia.pl, 11 listopada 2012.
 29. Ostatni marsz się skończył. Dyskusja o burdach trwa (pol.). tvn24.pl, 11 listopada 2012.
 30. Święto Niepodległości na ulicach Warszawy [11.11.2012] (pol.). gazeta.pl, 11 listopada 2012.
 31. MM: Prokuratura zajmie się postępowaniem policji wobec Marszu Niepodległości. 2013-02-19. [dostęp 2016-04-11].
 32. Policja nie odpowie za 11 listopada. Informacje, publicystyka, wiadomości, opinie | niezalezna.pl. [dostęp 2015-10-12].
 33. a b c Oświadczenie organizatorów Marszu Niepodległości (pol.). 2013-11-11. [dostęp 2016-04-11].
 34. Kpr. Waldemar Gałuszko ps. „Szatan” zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 7 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 35. Rafał Ziemkiewicz zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 6 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 36. Stanisław Michalkiewicz zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 6 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 37. Prof. Jan Żaryn zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 6 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 38. Leszek Żebrowski zaprasza na Marsz Niepodległości 2013. marszniepodleglosci.pl, 1 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 39. Ewa Stankiewicz zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 1 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 40. Jan Pospieszalski zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 1 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 41. Raper Ptaku zaprasza na Marsz Niepodległości 2013!. marszniepodleglosci.pl, 1 listopada 2013. [dostęp 5 listopada 2014].
 42. Zygmunt Goławski, żołnierz NSZ na Marszu Niepodległości (pol.). europejczycy.info, 2013-11-13. [dostęp 2013-11-21].
 43. Wyniki zbiórki publicznej z 11.11.2013 r.. marszniepodleglosci.pl, 1 listopada 2014. [dostęp 5 listopada 2014].
 44. Atak na warszawski squat. „Neonaziści gotowi byli zabić” (pol.). http://wiadomosci.onet.pl/,+2013-11-13.+[dostęp 2014-11-03].
 45. Warszawa po Marszu Niepodległości 2013: Straty wynoszą 120 tys. zł. Zapłacą organizatorzy? (pol.). polskatimes.pl, 2013-11-12. [dostęp 2013-11-12].
 46. Po ataku w Warszawie MSZ Rosji wezwało naszego ambasadora (pol.). http://swiat.newsweek.pl/,+2013-11-15.+[dostęp 2013-11-15].
 47. Rosja: Atak na polską ambasadę w Moskwie. „Zasługują tylko na negatywne oceny” (pol.). polskatimes.pl, 2013-11-13. [dostęp 2013-11-13].
 48. a b Piotr Piętak. Marsz Niepodległości – prowokacja i zimna krew. (11.11.2013) mediologia.salon24.pl (blog). dostęp 04.11.2014
 49. Jan Różyłło. Antypolska prowokacja, kurierplus.com, dostęp 04.11.2014
 50. Eugeniusz Sendecki. MAREK CHRAPAN ODKRYWA TAJEMNICĘ NIEUDANEJ PROWOKACJI NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI. list Marka Chrapana (12.11.2013). eugeniuszsendecki.neon24.pl (blog). dostęp 04.11.2014
 51. „Rz”: wyceniono straty po „Marszu Niepodległości”, kto zapłaci? (pol.). http://wiadomosci.wp.pl/,+2013-11-13.+[dostęp 2014-11-11].
 52. Gronkiewicz-Waltz: ogromne straty po Marszu Niepodległości (pol.). http://wiadomosci.onet.pl/,+2013-11-12.+[dostęp 2014-11-11].
 53. Sikorski: podpisałem wniosek o wypłatę 30 tys. zł ambasadzie Rosji. Rzeczpospolita, 2014-01-17. [dostęp 2015-05-19].
 54. Akt oskarżenia ws. incydentu przed ambasadą Rosji 11 listopada. Gazeta Wyborcza, 2014-05-21. [dostęp 2015-05-19].
 55. Cezary Gmyz upublicznia nagranie rozmowy szefa CBA i Elżbiety Bieńkowskiej. Do Rzeczy, 2015-05-18. [dostęp 2015-05-18].
 56. Afera podsłuchowa: Szef MSW zlecił podpalenie budki przed ambasadą Rosji?. RMF FM, 2015-05-18. [dostęp 2015-05-18].
 57. Marsz Niepodległości 2014 zarejestrowany!. marszniepodleglosci.pl, 15 października 2014. [dostęp 5 listopada 2014].
 58. Jest już oficjalny plakat Marszu Niepodległości 2014!. marszniepodleglosci.pl, 19 października 2014. [dostęp 5 listopada 2014].
 59. Podczas starć zatrzymano nieletnich. Najmłodszy ma 14 lat..
 60. 90 tysięcy złotych strat po zamieszkach.
 61. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. warszawa.tvp.pl, 11 listopada 2015. [dostęp 11 listopada 2015].
 62. Relacja Polskiego Radia z Marszu Niepodległości.
 63. Będą blokady Marszu Niepodległości. OPZZ popiera. polskieradio.pl. [dostęp 4.11.2011].
 64. Porozumienie 11 Listopada. 11listopada.org. [dostęp 2012-07-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]