Marsz na Waszyngton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marsz na Waszyngton

Marsz na Waszyngton (ang. March on Washington for Jobs and Freedom) – odbyta 28 sierpnia 1963 w Waszyngtonie demonstracja na rzecz podniesienia płacy minimalnej i zniesienia segregacji rasowej (zob. prawa Jima Crowa). Podczas marszu Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie znane później pod tytułem I Have a Dream (Mam marzenie).

Marsz był legalny. W praktyce ograniczył się do terenu miasta Waszyngton. Obok Kinga najważniejszymi jego organizatorami byli A. Philip Randolph (który podobne wydarzenie planował już w czasie II wojny światowej) i Bayard Rustin. Wzięło w nim udział kilkaset tysięcy ludzi różnych ras (choć większość stanowili Afroamerykanie), a liczbę demonstrantów szacuje się na ok. 200-250 tys. Marsz zakończył się pod Mauzoleum Abrahama Lincolna, gdzie przemawiali kolejni mówcy (w tym King).

Marsz na Waszyngton jest uważany za jedno z przełomowych wydarzeń w walce z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych. Udział w nim wzięli znani aktorzy Charlton Heston, Sidney Poitier czy Marlon Brando, pisarz James Baldwin, przed zgromadzonymi tłumami wystąpili m.in. Joan Baez i Bob Dylan.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]