Przejdź do zawartości

Marszałek (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marszałek
Ilustracja
Widok z Trzech Koron
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

827 m n.p.m.

Położenie na mapie Gorców
Mapa konturowa Gorców, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Marszałek”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Marszałek”
Ziemia49°27′55,5″N 20°24′07,4″E/49,465417 20,402056

Marszałek (827 m) – niewybitny szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. Znajduje się w południowo-wschodnim grzbiecie Lubania opadającym do Krościenka. W północno-wschodnim kierunku odchodzi od niego krótki boczny grzbiet zakończony wzniesieniem Matusek, będącym najdalej na wschód wysuniętym wzniesieniem Gorców. Grzbiet ten opływany jest przez trzy potoki uchodzące do Dunajca (Łąkcicki, Jaworowiec i Malinowy Potok). Z północno-zachodnich stoków Marszałka spływają źródłowe cieki potoku Kotelnica[1].

Stoki Marszałka są częściowo porośnięte lasem, ale na południowym stoku jest duża polana Klocówki[1]. Roztacza się z niej widok na Pieniny, Przełom Tylmanowski i Pasmo Radziejowej ze szczytami Błyszcz i Dzwonkówka[2]. Dawniej na Marszałku stała wysoka drewniana wieża triangulacyjna, przez mieszkańców zwana „patrią” lub „patryją” (od słowa „patrzeć”). Dotrwała do lat 70. XX wieku. Obecnie przez polanę poniżej szczytu przebiega szpecąca krajobraz linia energetyczna. Ubolewał nad nią Władysław Krygowski w 1973 r.[3]

Powyżej Marszałka jeszcze w 80. latach XX wieku na niewielkiej Starej Polanie stał niewielki drewniany domek i drewniana szopa na siano, a przy niej rosła lipa i jawor. W domku przez lato mieszkała „babka Młynarczykowa”. Wyposażenie domku stanowił piec, łóżko i stolik, a jego ściany obwieszone były świętymi obrazkami, bukietami ziół i wianuszkami suszonych grzybów. Czasem przed deszczem chronili się w nim turyści[3].

Stoki Marszałka należą do trzech miejscowości w: Tylmanowa, Krościenko nad Dunajcemi Grywałd w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim[1].

Szlak turystyczny

[edytuj | edytuj kod]

Przez wierzchołek przebiega znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki.

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek: Krościenko nad Dunajcem – Kopia Góra – Marszałek – KotelnicaBrożekCzerteż GrywałdzkiBukowinaJaworzyna LigasowskaWierch Lubania – Lubań. Odległość 9,5 km, suma podejść 820 m, suma zejść 50 m, czas przejścia: 3 godz. 45 min, z powrotem 2 godz. 30 min[4].
  • Czas przejścia z Krościenka na szczyt Marszałka: 1.20 h, ↓ 50 min
  • Czas przejścia z Marszałka na Lubań: 1.50 h, ↓ 1:20 h[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-06].
  2. Józef Nyka, Gorce. Przewodnik, Sport i Turystyka, 1965.
  3. a b M. Cieszkowski, P. Luboński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Luboński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  4. a b Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
Widok na Pasmo Lubania z Pienin Czorsztyńskich (znad Hałuszowej)
Widok na Pasmo Lubania z Pienin Czorsztyńskich (znad Hałuszowej)