Marszewo (powiat goleniowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marszewo
wieś
Ilustracja
Kościół w Marszewie
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Liczba ludności (2001) ok. 200
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775400
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Marszewo
Marszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Marszewo
Marszewo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Marszewo
Marszewo
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Marszewo
Marszewo
Ziemia53°34′15″N 14°53′29″E/53,570833 14,891389

Marszewo (do 1945 niem. Marsdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na Równinie Nowogardzkiej, otoczona polami, wzgórzami morenowymi (drumliny) oraz lasami fragmentów Puszczy Goleniowskiej, położona ok. 5 km na wschód od Goleniowa, nieopodal linii kolejowej łączącej Goleniów z Kołobrzegiem.

Zabudowa wsi pochodzi głównie z 2. połowy XIX wieku. Są to stare domy ceglane i ryglowe, często z ozdobnymi fasadami i stylizowane na dworki.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Budownictwo mieszkalne typu ryglowego w Marszewie

Pozostałe budynki są murowane i pochodzą z wieku XX. Na nawisiu znajduje się późnogotycki kościół filialny pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, filia parafii św. Katarzyny w Goleniowie. Został on zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Jest to prosta świątynia salowa z ostrołukowymi oknami. Wejście od strony XIX-wiecznej drewnianej wieży dzwonnej[1]. Kościół znajduje się na zboczu wzgórza, ok. 30 cm ponad poziomem ulicy, w centrum dawnego cmentarza. Obecnie wieś rozbudowuje się szczególnie w kierunku zachodnim i północnym. Okolice wsi to tereny leśne, polne i pagórkowate. Sołectwo graniczy z portem lotniczym. Marszewo pełni funkcje rolniczo-mieszkalne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o Marszewie pochodzi z roku 1325, z jednego z dokumentów polokacyjnych miasta Goleniowa. Od 1534 roku (reformacja), część wsi była własnością miasta, zaś druga część Fundacji Maryjnej – Marintift ze Szczecina. Na południowy wschód od Marszewa znajdował się należący do fundacji folwark, specjalizujący się w uprawie roli i sadownictwie, zajmował on ponad 700 ha i został zniszczony po II wojnie światowej. We wsi znajdowały się zagrody chłopskie, kościół, cmentarz, kilka zakładów rzemieślniczych (ciesielskich, kowalskich, piekarskich, stolarskich). Wieś powstała na planie owalnicy, z kościołem na nawisiu. W 1872 roku zamieszkiwało tutaj ok. 390 osób.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Skurzyński "Pomorze" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2007 s. 58 ​​​ISBN 978-83-7495-133-3