Marszewo (powiat sławieński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marszewo
wieś
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat sławieński
Gmina Postomino
Liczba ludności  216
Strefa numeracyjna 59
Tablice rejestracyjne ZSL
SIMC 0749123
Położenie na mapie gminy Postomino
Mapa lokalizacyjna gminy Postomino
Marszewo
Marszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Marszewo
Marszewo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Marszewo
Marszewo
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sławieńskiego
Marszewo
Marszewo
Ziemia54°30′39″N 16°42′04″E/54,510833 16,701111

Marszewo (kaszb.Marszéwò, niem.: Marsow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim i gminie Postomino. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa słupskiego. Marszewo położone jest w odległości 2 km od miejscowości gminnej (Postomino), 20 km od Darłowa oraz 15 km od Ustki. Pod względem geograficznym miejscowość znajduje się w mezoregionie Wybrzeże Słowińskie na Pobrzeżu Koszalińskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza informacja o Marszewie pochodzi z dokumentów darłowskich kartuzów z 1436 roku. Po reformacji wieś stała się szlacheckim folwarkiem. Obecnie zachowana zabudowa wiejska Marszewa jest zróżnicowana pod względem typologicznym i chronologicznym, z wyraźnym odniesieniem do historycznej struktury planu owalnicy z częściową zabudową szachulcową o motywie kratownicowym.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Zabytki wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:

  • gotycka wieża z XV w. kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

Natomiast pod opieką konserwatorską znajduje się cały kościół z 1863 r. oraz kilka budynków mieszkalnych i inwentarskich. Najstarszą częścią kościoła jest masywna, kwadratowa wieża zbudowana w połowie XV w. W 1863 r. od wschodniej strony wieży wybudowano nową murowaną nawę w stylu neogotyckim. Niegdyś kościół był otoczony cmentarzem. Kościół w Marszewie pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, jest kościołem filialnym parafii w Postominie. W kościele znajduje się renesansowa ambona z początku XVII w. z figurami ewangelistów oraz barokowy ołtarz z XVIII w.

Przestrzenna struktura miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Marszewo jest przykładem wsi z siedliskiem w kształcie okrągłego placu, nawiązującym do nieregularnych okolnic sprzed lokacji i regularnym układem niwowo – łanowym pól, w którym jedna duża niwa przylega do siedliska. Okolnice i wsie okrągłe, które zaliczane są do wsi placowych, mają formę zamkniętą z główną drogą prowadzącą do siedliska. Zagrody usytuowane są dookoła niewielkiego placu. W XV wieku dzięki lokalizacji wsi na prawie niemieckim rozmierzono i uregulowano stare siedlisko. Wprowadzono niwowy układ pól i regularną zabudowę. Układ przestrzenny wsi Marszewo pozostał czytelny do dziś.

Atrakcją turystyczną Marszewa jest malownicze polodowcowe Jezioro Maszewo o maksymalnej głębokości 24 m, z czystą wodą, piaszczystą plażą i pomostem. Zlewnia jeziora i zbiornik wykazują wysoki potencjał przyrodniczy. Obszar ten stanowi źródło zasilania w wodę rzeki Marszewki i ostoję ptactwa. W bliskim sąsiedztwie jeziora zachowały się również płaty naturalnej roślinności. Jezioro jest oblegane między innymi przez amatorów pływania i wędkowania. Corocznie odbywają się Mistrzostwa Polski Zdalnie sterowanych Modeli Żaglowych.

Farma wiatrowa[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2013 w okolicach Marszewa oddano do użytku trzecią pod względem zainstalowanej mocy farmę wiatrową w Polsce. Farma składa się z 41 turbin, każda o mocy 2 megawatów. Turbiny zostały osadzone na metalowych słupach o wysokości 80 i 90 m. Koszt inwestycji wyniósł 632 mln zł.[1]

Inne miejscowości o nazwie Marszewo: Marszewo, Marszewska Góra

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Głos Pomorza. W: W Marszewie uruchomiono trzecią największą w Polsce farmę wiatrową [on-line]. 19 października 2013. [dostęp 2013-10-20].