Marta Wojciechowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marta Wojciechowska
Marta Wojciechowska (z domu Mostowiak)
Ilustracja
Dominika Ostałowska, odtwórczyni roli
Pierwsze wystąpienie odcinek 1
4 listopada 2000
Grany przez Dominikę Ostałowską
Liczba odcinków 697 (stan na 10 czerwca 2014)
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Jacek Milecki
Norbert Wojciechowski
Andrzej Budzyński
Inne informacje
Specjalność sędzia

Marta Wojciechowska z domu Mostowiak (ur. 1972 r. w Lipnicy) – postać fikcyjna, jedna z głównych bohaterek serialu obyczajowego M jak miłość, grana przez Dominikę Ostałowską od samego początku produkcji tj. 2000 roku. Marta mieszka w Warszawie, jest szanowaną sędzią, obecnie w stanie spoczynku. Ma dwójkę dzieci: Łukasza i Annę.

Historia i opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Marta jest córką Barbary i Lucjana Mostowiaków (Teresa Lipowska, Witold Pyrkosz) – ich pierwszym wspólnym dzieckiem, siostrą Marysi (Małgorzata Pieńkowska), Marka (Kacper Kuszewski), i Małgorzaty (Joanna Koroniewska). Ma dwójkę dzieci: Łukasza i Annę (Adrian Żuchewicz, Weronika Wachowska). Była żoną Jacka Mileckiego (Robert Gonera), adwokata z którym rozstała się z powodu jego nałogu hazardowego, Norberta Wojciechowskiego (Mariusz Sabiniewicz) – ojca Ani i Łukasza, który zginął śmiercią tragiczną oraz adwokata Andrzeja Budzyńskiego (Krystian Wieczorek). Marta mieszka w Warszawie, jest szanowaną sędzią, obecnie w stanie spoczynku pracuje w kancelarii prawniczej obecnego męża. Jest osobą bezkompromisową, wierną swoim zasadom i kodeksowi moralnemu, którymi kierowała się podczas długoletniego wykonywania zawodu sędzi. Dwukrotnie przeżyła nieudany zamach na swoje życie. Jednocześnie jest bardzo wrażliwa i najsłabsza psychicznie w stosunku do reszty rodzeństwa.

Przed akcją serialu[edytuj | edytuj kod]

Marta związana była uczuciowo z Norbertem Wojciechowskim, jednak ten wyjechał do USA. W jego życiu nie było już miejsca dla Marty, ani tym bardziej dla syna, który był jeszcze w brzuchu matki, gdy Norbert opuszczał kraj. Sędzia, uniesiona honorem, postanowiła, że Łukasz nigdy nie dowie się, kto jest jego prawdziwym ojcem.

W trakcie akcji serialu[edytuj | edytuj kod]

Marta była szczęśliwie zakochana w adwokacie Jacku Mileckim, który odwzajemniał jej uczucia. Pomimo problemów ukochanego z hazardem, wzięła z nim ślub. Już po tym wydarzeniu dowiedziała się, że Jacek jest bezpłodny. Ich związek przechodził potem wiele kryzysów. Milecki, mimo że w pewnym czasie był uniezależniony od hazardu, znów zaczął grać i wdał się w romans z szefową – Iwoną Mejer. Marta nie wybaczyła mężowi zdrady i odcięła się od niego. Adwokat założył własną firmę wypożyczającą jachty i w pewnym momencie zniknął z pieniędzmi klientów. To definitywnie zakończyło wszelkie kontakty Marty i Jacka.

W tym czasie zbiegł się z nieudanym małżeństwem także zamach na Martę. Kobieta leżała długo w szpitalu i nie mogła dojść do siebie. Później okazało się, że Jacek pożyczał pieniądze od gangsterów, którzy próbowali zabić sędzię. Później Marta zwróciła na siebie uwagę Rafała Lubomirskiego – początkowa przyjaźń przerodziła się w burzliwy romans. Zakończył się on jednak, gdy z Rafałem zaczęła kontaktować się jego chora była żona.

Sędzia odnalazła chwilowy spokój w ramionach swej pierwszej miłości, czyli Norberta Wojciechowskiego. Postanowiła, że Łukasz dowie się, kto jest jego ojcem. Sama po pewnym czasie także związała się z Norbertem. Wzięła z nim ślub i zaszła w ciążę, rodząc małą Anię.

Jej szczęśliwe małżeństwo przerwała tragiczna wiadomość – Wojciechowski zginął w wypadku lotniczym. Wielka i niepowetowana strata męża zmusiła pogrążoną w smutku Martę do zmiany mieszkania. Osiedliła się w tym samym apartamentowcu co jej siostra Małgosia.

Wkrótce też sędzia poznała Szymona, nowego sąsiada. Połączyło ich ciepłe uczucie, jednak Marta nie angażowała się bardzo w ten związek i po pewnym czasie zostali tylko przyjaciółmi. Później kobieta zaczęła interesować się mecenasem Budzyńskim, który też nie był obojętny na jej urok. Po burzliwym romansie Marta i Andrzej postanowili, że wezmą ślub. Ślub wzięli w 882 odcinku. Rozstali się, gdy Marta dowiedziała się, że miał on romans z Agnieszką Olszewską, która miała nawet urodzić jego syna lecz poroniła i zniknęła na kilka tygodni z życia Andrzeja. Mąż wyprowadził się od niej. Po kilku tygodniach Marta podczas wyjazdu integracyjnego poznała przystojnego prawnika – Wiktora Żaka, z którym miała romans, oraz Teresę – koleżankę, z którą dzieliła pokój hotelowy. Po kilku tygodniach zachorowała córeczka sędzi i okazało się, że ma guza przysadki mózgowej i potrzebna jest operacja, więc Marta zwróciła się o pomoc do Wiktora Żaka, który znalazł Profesora Kazana, lecz to ostatecznie Andrzej przekonał go, by operował córeczkę Marty. Po kilku tygodniach Marta postanawia umówić się z Wiktorem i „podziękować za to, co zrobił”. Po kilku tygodniach gdy Gosia, siostra Marty jest na Mazurach, sędzia za jej prośbą przyjechała do niej. W tym samym czasie zjawił się także Andrzej – kobieta dowiaduje się prawdy i godzi się z mężem przyjmując go z powrotem do domu.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Rodzice
Rodzeństwo
Małżeństwo
  • Jacek Milecki (2003-2004; rozwiedziona)
  • Norbert Wojciechowski (2005-2007; zmarł)
  • Andrzej Budzyński (2011-2017; rozwiedziona)
Dzieci
Szwagierstwo
Siostrzeńcy, bratankowie