Martin Lowry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Martin Lowry
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Thomas Martin Lowry

Data i miejsce urodzenia

26 października 1874
Bradford

Data i miejsce śmierci

2 listopada 1936
Cambridge

Zawód, zajęcie

chemik

Martin Lowry, właśc. Thomas Martin Lowry (ur. 26 października 1874 w Bradford, zm. 2 listopada 1936 w Cambridge) – brytyjski chemik, który w 1923 roku opracował teorię kwasów i zasad niezależnie od Johannesa Brønsteda. Członek Royal Society[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lowry urodził się w Bradford w kornwalijskiej rodzinie, jako drugie dziecko. Naukę odbierał w Kingswood School, znajdującej się w mieście Bath, a następnie w Central Technical College[potrzebny przypis]. Studiował chemię pod kierownictwem Henry’ego Edwarda Armstronga, a od 1896 roku był jego asystentem. W 1906 roku został wykładowcą chemii w Westminster Training College. Został następnie mianowany kierownikiem wydziału chemicznego w Guy’s Hospital Medical School[1], gdzie był pierwszym wykładowcą chemii, który otrzymał następnie tytuł profesora uniwersyteckiego na University of London. Od 1920 roku aż do śmierci, Lowry pracował w katedrze chemii fizycznej na University of Cambridge[1].

Od 1903 był członkiem Towarzystwa Faradaya, a w latach 1928–1930 pełnił funkcję jego przewodniczącego[potrzebny przypis]. W 1914 roku został członkiem Royal Society[1]. Został odznaczony Orderem Świętych Maurycego i Łazarza oraz Orderem Imperium Brytyjskiego[potrzebny przypis].

Ożenił się w 1904 roku. Miał dwóch synów i córkę[potrzebny przypis].

Badania[edytuj | edytuj kod]

Lowry w 1898 roku zauważył zmianę skręcalności optycznej nitro-D-kamfory w zależności od czasu i zaproponował termin mutarotacji do opisu tego zjawiska. Kontynuował swoje badania tego zjawiska wykorzystując pochodne kamfory, co doprowadziło do sformułowania, niezależnie od Johannesa Brønsteda, teorii znanej jako teoria Brønsteda-Lowry’ego[1]. W 1935 wydał swoją monografię pt. „Optical Rotatory Power”, opisującą tę teorię[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Alan J. Jircitano: Thomas Martin Lowry. Penn State Erie, The Behrend College. [dostęp 2016-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].