Martin Medek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Medek z Mohelnice
Arcybiskup Metropolita Praski
Herb Martin Medek z Mohelnice
Data i miejsce urodzenia 1538
Mohelnice
Data i miejsce śmierci 2 lutego 1590
Praga
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 15 stycznia 1581
Sakra biskupia 8 października 1581
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 8 października 1581
Konsekrator Juraj Drašković

Martin Medek z Mohelnice (ur. 1538 r. w Mohelnicach; zm. 2 lutego 1590 r. w Pradze) – czeski duchowny Kościoła katolickiego, arcybiskup metropolita praski od 1581 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z czeskiej szlachty. Urodził się w 1538 r. w Mohelnicach. Po odbyciu studiów teologicznych w Kolegium Jezuickim w Ołomuńcu otrzymał święcenia kapłańskie. Przez krótki czas pełnił funkcję sekretarza arcybiskupa Antonína Brusa z Mohelnic, a następnie został dziekanem kapituły kolegiackiej św. Piotra w Brnie. Wstąpił do zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, pełniąc posługę duszpasterską w parafiach należących do tego zgromadzenia w: Hodonicach, Příbor i Mohelnicach. W 1577 r. został proboszczem parafii Pöltenberg koło Znojma, dostając się do władz zakonu.

Arcybiskup praski[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci abpa Antonina Brusa został mianowany przez cesarza Rudolfa II Habsburga na jego następcę 15 stycznia 1581 r. Prowizję papieską otrzymał 17 kwietnia, a święcenia biskupie przyjął 8 października tego samego roku z rąk abpa Juraja Draškovića von Trakošćan, metropolity Kolocsy. Jednocześnie został wybrany na wielkiego mistrza krzyżowców z czerwoną gwiazdą.

Podczas swojego pontyfikatu wiele miejsca poświęcił dyscyplinie wśród duchowieństwa oraz jego wykształceniu. Z powodu niewystarczającej liczby księży w archidiecezji założył kolegia jezuickie w: Czeskim Krumlovie, Trebonie i Chomomutovie oraz klasztor karmelitów w Tachovie, sprowadzając zakonników z Bawarii.

Zamierzał utworzyć seminarium duchowne, jednak nie udało mu się to wobec braku wsparcia finansowego ze strony cesarza. Chcąc zahamować rozszerzanie się wpływów braci czeskich i luteran zakazał ich wyświęcania na duchownych katolickich, jednocześnie tolerując przyjmowanie przez wiernych tych wyznań komunii świętej pod dwiema postaciami, za co został w 1586 r. upomniany przez monarchę i papieża Sykstusa V, który wydał specjalną bullę potępiającą heretyków.

Martin Medek był osobą świetnie wykształconą. Posługiwał się pięcioma językami i utrzymywał dobre kontakty z nuncjuszem w Czechach, przyczyniając się do rekatolicyzacji Czech. W 1588 r. z jego inicjatywy na ołtarze wyniesiono św. Prokopa, który został oficjalnym patronem państwa czeskiego. Na krótko przed swoją śmiercią założył szpital dla ubogich w Mohelnicach. Zmarł w 1590 r. i został pochowany w katedrze św. Wita w Pradze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Winfried Eberhard, [w:] Erwin Gatz, Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches 1448–1648, s. 465-466, ​ISBN 3-428-08422-5​.


Poprzednik
Antonín Brus z Mohelnice
Cross with red star.png Wielki Mistrz Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą
1581-1590
Cross with red star.png Następca
Zbyněk Berka z Dubé