Martwa natura z kuflem piwa i owocami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martwa natura
z kuflem piwa i owocami
Ilustracja
Autor Anonim
Rok wykonania 1881
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 44,5 × 57,5 cm
Muzeum Von der Heydt-Museum
Miejscowość Niemcy Wuppertal

Martwa natura z kuflem piwa i owocami (ang. Still Life with Beer Mug and Fruit) to obraz olejny przypisywany Vincentowi van Goghowi namalowany w 1881, znajdujący się w zbiorach Von der Heydt-Museum w Wuppertalu.

Numer katalogowy: F 1a, JH 82 (usunięte).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz Martwa natura z kuflem piwa i owocami jest dziełem nieznanego, XIX-wiecznego artysty[1]. Autorstwo obrazu przez dziesięciolecia przypisywane było Vincentowi van Goghowi[2]. Obraz jest datowany na 1881 i dlatego pierwotnie zaliczany był do wczesnych dzieł Gogha. Ma wymiary 44,5 × 57,5 cm i został namalowany jako olej na płótnie. Pierwotnie stanowił część kolekcji niemiecko-szwajcarskiego bankiera, kolekcjonera i mecenasa sztuki Eduarda von der Heydta a po II wojnie światowej został podarowany miastu Wuppertal[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Temat obrazu to martwa natura z kuflem do piwa i zgromadzonymi owocami. Artysta namalował swój obraz z użyciem ciemnych barw. Całe dzieło jest zdominowane przez czarne i brązowe tonacje. Uwagę zwracają nieostre kontury, widoczne zwłaszcza przy owocach.

Autentyczność dzieła[edytuj | edytuj kod]

Autentyczność tego i jeszcze jednego obrazu van Gogha znajdującego się w zbiorach Von der Heydt-Museum została podana w wątpliwość już podczas wystawy w 1987 w Wuppertalu[2][3].

W maju 2008 na polecenie dyrektora muzeum Gerharda Finckha[1] obrazy: Martwa natura z kuflem piwa i owocami oraz Martwa natura z dzbankiem do kawy i kwiatami zostały poddane analizie ekspertów z instytutu badawczego Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie. Analizy dokonano między innymi z użyciem promieni rentgenowskich ponadto zbadano pigment, technikę malarską i zastosowane materiały. Wyniki badań ekspertów zostały przedstawione w prasie w październiku 2010 – okazało się, że oba obrazy nie są dziełami van Gogha. Martwa natura z kuflem piwa i owocami pozostaje jednak nadal w zbiorach Von der Heydt-Museum, w dziale „Nieznani artyści XIX wieku”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Stefan Melneczuk w: Westdeutsche Zeitung Newsline: Zwei Van Gogh-Bilder sind nicht echt (niem.). [dostęp 2018-10-16].
  2. a b Stefan Melneczuk w: Westdeutsche Zeitung Newsline: Viel Wirbel um falsche Van Gogh-Bilder in Wuppertal (niem.). [dostęp 2018-10-16].
  3. Martina Thöne w: Westdeutsche Zeitung Newsline: Viel Wirbel um falsche Van Gogh-Bilder in Wuppertal (niem.). [dostęp 2018-10-16].