Martwiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martwiec
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Adršpach
Pasmo Sudety,
Góry Stołowe,
Zawory
Wysokość 668 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Martwiec
Martwiec
Ziemia50°37′52,51″N 16°03′45,41″E/50,631253 16,062614

Martwiec (czes. Mrtvy vrch) – szczyt graniczny 668 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w paśmie Zaworów.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest północno-zachodniej części Zaworów na granicy polsko-czeskiej, około 1,6 km na północny wschód od centrum miejscowości Uniemyśl.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o niewyraźnym, słabo wyniesionym wierzchołku ponad płaską wąsko rozciągniętą południkowo wierzchowinę szczytową. Wznosi się na granicy polsko-czeskiej w niewielkiej odległości na południowy zachód od wzniesienia Skałka, jako niższa, słabo zaznaczona kulminacja w granicznym grzbiecie, ciągnącym się w kierunku południowym równolegle do granicy. Wzniesienie ma postać wydłużonego płaskiego stoliwa o opadającym stromo zachodnim zboczu i prawie niewidocznym spadku południowego i północnego zbocza, które niezauważalnie przechodzą w zbocza sąsiednich wzniesień. Zbocze wschodnie łagodnie schodzi w kierunku czeskiej miejscowości Adrspach. Na zachodnim zboczu występuje skupisko pojedynczych skał tworzących kilkumetrowej wysokości pionową krawędź. Wzniesienie zbudowane jest z górnokredowych piaskowców ciosowych. Płaski szczyt stoliwa oraz zbocza pokrywa lasem świerkowym, podnóże wzniesienia równolegle do grzbietu po polskiej czeskiej stronie zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Na południowy wschód od wzniesienia na terytorium Czech rozciąga się masyw skalnego miasta Adrspach.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczytem prowadzi szlak turystyczny:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kamień graniczny