Marvel Comics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marvel Comics
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Siedziba

Nowy Jork

Adres

417 5th Avenue, Nowy Jork

Data założenia

1939 (jako Timely Comics)

Dane finansowe
Przychody

125.700.000 dolarów USA (2007)

Wynik operacyjny

53.500.000 dolarów USA (2007)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Marvel Comicsamerykańskie wydawnictwo komiksowe należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydaje komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy grupa X-Men.

W Polsce tłumaczenia komiksów Marvela ukazują się od 1990 roku nakładem różnych wydawnictw (pierwszym z nich była oficyna TM-Semic[1]) – początkowo w formie zeszytowych wydań kioskowych, a obecnie najczęściej w dystrybucji kioskowej i księgarskiej jako tomy zbiorcze zawierające po kilka numerów komiksów[2][3]. Jedną z popularniejszych serii w Polsce jest Marvel Classic przedstawiające polskim czytelnikom ikoniczne tytuły.[4]

Obecnie bohaterowie ci są coraz bardziej popularni dzięki częstym kinowym i telewizyjnym ekranizacjom komiksów, określanych wspólną nazwą Filmowe Uniwersum Marvela (oryg. Marvel Cinematic Universe).

Od 2006 roku Hasbro Entertainment posiada prawa do produkowania i dystrybucji zabawek z postaciami ze świata Marvela[5]. Na podobnej zasadzie działa współpraca również z konkurencją obu firm (Marvel Comics i Hasbro) na linii DC Comics-Mattel.

Imprinty wydawnictwa Marvel Comics[edytuj | edytuj kod]

 • Epic i Icon - dwa imprinty, w których podstawową zasadą jest fakt, że prawa do wydawanych w nich komiksów zostają w rękach ich twórców, a nie wydawcy. Po upadku Epic, Icon zastąpił go na rynku.
 • Marvel 2099 - Imprint, którego tytuły osadzone są w roku 2099 i mają pokazać, jak będą wyglądali sztandarowi superbohaterowie Marvela w przyszłości. Zamknięty.
 • Marvel Adventures - Imprint wydający większość skierowanych do dzieci komiksów Marvela.
 • Marvel Knights - Imprint wydaje komiksy z superbohaterami Marvela, poruszające jednak poważniejszą tematykę niż zwykłe komiksy tego wydawnictwa.
 • Marvel Next - Zadaniem imprintu było stworzenie i wypromowanie nowych postaci, które przyciągnęłyby do Marvela nastoletnich czytelników. Zamknięty po zakończeniu zadania.
 • MAX - MAX to linka, której komiksy są w całości przeznaczone dla dorosłych czytelników.
 • MC2 - Komiksy z imprintu MC2 dzieją się w alternatywnej rzeczywistości, w której superbohaterowie usunęli się w cień, robiąc miejsce dla nowego pokolenia. Gwiazdą MC2 jest Spider-Girl, córka Spider-Mana.
 • New Universe - Inna linia komiksów, dziejąca się w alternatywnej rzeczywistości. Miała na celu wypromować zupełnie nowych bohaterów, ale upadła z braku zainteresowania czytelników. W 2006 roku powstał komiks newuniversal opisujący uwspółcześnioną historię bohaterów z New Universe.
 • Ultimate Marvel - Dawniej największy imprint Marvela, wydawane w nim komiksy pokazują uwspółcześnione wersje bohaterów tego wydawnictwa - odpowiada na pytanie, co by było, gdyby powstali oni w dzisiejszych czasach. Zamknięty w 2015, część postaci przeszła do głównego nurtu.
 • Współpracują z Jillian Tamago

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mezotyda: Era TM-Semic [online] [dostęp 2016-02-09].
 2. MKStudios.eu, Kolekcja Komiksów Marvel - Kolekcja Hachette [online], www.kolekcjakomiksow.pl [dostęp 2016-02-09] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-29].
 3. l, Marvel [online], www.swiatkomiksu.pl [dostęp 2016-02-09].
 4. Jędrek Bukowski, Komiksy Marvel - jak czytać? Od czego zacząć? [online], Najlepsze komiksy, 25 maja 2019 [dostęp 2019-05-28] (pol.).
 5. https://pixel-shop.pl/pl/c/Figurki-Marvel-Funko-Pop/238

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]