Mary Jane Kelly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie policyjne zwłok Mary Jane Kelly
Karta zgonu M. Kelly

Mary Jane Kelly alias Marie Jeannette Kelly lub Ginger (ur. 1863, zm. 9 listopada 1888) – piąta i ostatnia z "kanonicznych" ofiar Kuby Rozpruwacza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się prawdopodobnie w Limerick, w Irlandii skąd rodzina Kellych szybko wyprowadziła się do Walii osiadając w miejscowości Carmarthenshire lub Caernarvonshire. W wieku około szesnastu lat Mary poślubiła górnika nazwiskiem Davis bądź Davies. Dwa czy trzy lata później jej mąż miał zginąć w wybuchu jaki miał miejsce w kopalni, nie jest to jednak w pełni potwierdzone.

W 1884 roku Mary przybyła do Londynu, gdzie znalazła pracę w domu publicznym na East Endzie. Po jakimś czasie Kelly zakochała się w jednym ze swych klientów i uciekła z nim do Francji. Romans jednak szybko się zakończył i kilka tygodni później Mary wróciła do Londynu. Wiązała się kilkakrotnie z różnymi mężczyznami, między innymi z niejakim Morganstonem oraz z tynkarzem z Bethnal Green, Joe Flemmingiem, w międzyczasie utrzymując się z prostytucji.

Między rokiem 1885 i 1886 (bądź 1887) Mary zamieszkiwała w domu pani Carthy na Breezer's Hill, Pennington Street. Zgodnie z opowieścią siostry pani Carthy, Mary popiwszy sobie stawała się kłótliwa i agresywna, na trzeźwo jednak była "jedną z najprzyzwoitszych i najmilszych dziewcząt jakie mógłbyś spotkać". Kelly opuściła panią Carthy związawszy się z pewnym murarzem, którym był najprawdopodobniej wspomniany wcześniej Joe Flemming.

W roku 1887, zerwawszy prawdopodobnie z Flemmingiem, mieszkała w Cooley's Lodging House na Thrawl Street. Wtedy poznała Joe Barnetta, handlującego rybami na targu w Billingsgate. Początkowo para zamieszkała na George Street, potem przeprowadzili się na Little Paternoster Row, potem na Dorset Street, stamtąd na Brick Lane, by z początkiem 1888 roku wynająć pokoik na Miller's Court 13 od niejakiego Johna Mc Carthy. Niedługo później Joe stracił pracę, a ponieważ zaczęli zalegać z czynszem, Mary wróciła do prostytucji.

30 października między kochankami wybuchła kłótnia, albowiem od kilku dni w ciasnym pokoiku na Miller's Court gościła bezdomna prostytutka, znajoma Mary. To wyczerpało cierpliwość Joego, który wyprowadził się do przytułku na New Street, Bishopsgate. 8 listopada Barnett odwiedził Mary, przepraszając że nie może dać jej żadnych pieniędzy, wciąż pozostawał bowiem bezrobotny. Wtedy widział Mary po raz ostatni.

9 listopada John McCarthy wysłał swego pomocnika, Thomasa Bowyera, na Miller's Court każąc mu pobrać od Mary zaległy czynsz. Przed jedenastą Bowyer zapukał do drzwi pokoiku Kelly. Ponieważ odpowiedziała mu cisza, Thomas zajrzał przez okno. Przerażony tym, co zobaczył, sprowadził swego pryncypała, któremu starczył jeden rzut oka do wnętrza mieszkania Mary, by podjąć decyzję o niezwłocznym sprowadzeniu policji. Na miejsce przybyli, napotkani przez Bowyera na Commercial Street, inspektor Walter Beck i detektyw Walter Dew. Piętnaście minut po jedenastej na miejsce przybył dr George Bagster Philips, policyjny lekarz, zaś kwadrans później zjawił się inspektor Abberline.

Pokój otwarto siłą. W środku zaszokowani policjanci ujrzeli ciało Mary Jane Kelly leżące na łóżku, z twarzą zwróconą w ich kierunku. Morderca poderżnął jej gardło, obciął piersi, usunął skórę i mięśnie z powierzchni brzucha, jak również ud, układając płaty odciętego ciała na stole przy łóżku. Wyjął wszystkie wnętrzności, rozmieszczając je na łóżku dookoła zwłok i zmasakrował twarz zamieniając ją w trudną do rozpoznania masę krwawej tkanki. Nigdy nie odnaleziono serca Mary Kelly, przypuszcza się, że Rozpruwacz zabrał je jako swego rodzaju trofeum lub spalił na kominku, gdzie znaleziono ślady dużego ognia.

Mary Jane Kelly została pochowana na St Patrick's Roman Catholic Cemetery w Leytonstone.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Philip Sugden "The complete history of Jack the Ripper, Robinson Publishing Ltd. 2002

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]