Mary Kies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mary Dixon Kies (ur. 21 marca 1752 w Killingly, Connecticut, zm. w 1837 w Nowym Jorku), pierwsza Amerykanka, która otrzymała patent na wynalazek (wynalezienie techniki tkania słomy z jedwabiem i przędzą)[1].

Urodziła się w rodzinie, pochodzącej z Irlandii (Ulster). Z pierwszego małżeństwa z Isaac'kiem Pike'm miała syna. Po śmierci męża wyszła ponownie za mąż za Johna Kies'a. Gdy w 1813 owdowiała ponownie, przeniosła się do Nowego Jorku[2].

Okres wojen napoleońskich spowodował zatrzymanie importu kapeluszy z Europy do USA. Prezydent James Madison starał się ożywić przemysł amerykański, aby zastąpić utracone produkty europejskie. Mary Kies wykorzystała wcześniejszy nieopatentowany wynalazek Betsy Metcalf, która w 1798 wynalazła technikę wyrabiania damskich kapeluszy ze słomy. Mary znacznie ulepszyła ten proces wytwarzania i obniżyła koszty produkcji kapeluszy. 5 maja 1809 opatentowała swój wynalazek jako pierwsza kobieta w USA. Już w rok później wartość produkcji kapeluszy tylko w Massachusetts przekroczyła 4,7 milionów dolarów (dzisiejszych)[3]. Mary Kies nie mogła jednak egzekwować swoich praw patentowych i zmarła w biedzie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Inventions, inventors.about.com [dostęp 2017-11-25].
  2. Killingly Historical and Genealogical Society, Inc. - Killingly Historical Society, www.killinglyhistory.org [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  3. Lemelson-MIT Program, web.mit.edu [dostęp 2017-11-25] (ang.).