Marymont-Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marymont-Potok
Osiedle Warszawy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Żoliborz
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Polska

Marymont-Potok – jeden z rejonów według MSI, jak i osiedle w Warszawie w dzielnicy Żoliborz.

Stacja metra Marymont

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Według MSI Marymont-Potok wyznaczony jest przez:

  • ulice: Słowackiego, Potocką, Drohicką, Mścisławską, Małogoską, Dygasińskiego, Bohomolca, Promyka i sztucznie wykreślony odcinek między skrzyżowaniem Gwiaździstej i Promyka a nurtem Wisły od południa
  • al. Armii Krajowej od północy i zachodu
  • rzekę Wisłę od wschodu.

Marymont Potok obejmuje między innymi takie miejsca jak:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawna wieś Polków (Polikowo), znajdująca się pomiędzy obecnymi ulicami Mickiewicza – Krasińskiego – Promyka – Małogoską wzmiankowana była już w 1367 i 1368 jako własność książąt mazowieckich. W 1639 król Władysław IV darowuje bielańskim kamedułom lasy wsi Polków, a później samą wieś w 1641.

Jan III Sobieski otrzymał od kamedułów część gruntów Polkowa, który wybudował tu dla Marysieńki letni pałacyk, dzieło Tylmana z Gameren (po roku 1691). Pałacyk był od 1720 własnością dynastii saskiej, a w 1775 cały Polków wraz z dworem sprzedany został przez kamedułów podskarbiemu wielkiemu koronnemu Adamowi Ponińskiemu, potem trafia w ręce rodziny Myszkowskich.

W 1820 w przebudowanym pałacyku Marysieńki Sobieskiej powstała pierwsza w Królestwie Polskim wyższa uczelnia rolnicza – Szkoła Agronomiczna na Marymoncie – w roku 1862 przeniesiona do Puław w związku z otwarciem tam Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego. XIX w to okres rozwoju przemysłu na Marymoncie, to także okres powstania takich miejsc jak Kaskada, Słodowiec i inne.

8 kwietnia 1916 generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler wydał rozporządzenie włączające do Warszawy (od 1 kwietnia 1916) m.in. Potok, położony w tamtym czasie w gminie Młociny[1].

W okresie międzywojennym w tej części Warszawy powstają liczne spółdzielcze osiedla mieszkaniowe. Na początku lat 30. wzniesiono gmach Wyższej Szkoły Służby Pożarniczej projektu Jana Redy.

W okresie powojennym powstało tu kilka osiedli, m.in. osiedle bloków Potok.

Ważniejsze obiekty i miejsca[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Nietyksza, Witold Pruss: Zmiany w układzie przestrzennym Warszawy [w:] Irena Pietrza-Pawłowska (red.) Wielkomiejski rozwój Warszawy do 1918 r.. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 43, s. 1973.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]