Maryn II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maryn II
Marcin III
Marinus Secundus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania

Państwo Kościelne

Data i miejsce urodzenia

brak danych
Rzym

Data i miejsce śmierci

maj 946
Rzym

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra

Papież
Okres sprawowania

942-946

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Kreacja kardynalska

brak danych

Kościół tytularny

S. Ciriaco

Pontyfikat

30 października 942

Maryn II, Marynus II lub Marcin III (łac. w zależności od przyjętej wersji imienia Marinus II albo Martinus III[1], ur. w Rzymie, zm. w maju 946[2]) – papież w okresie od 30 października 942 do maja 946[1].

Błąd w imieniu[edytuj | edytuj kod]

W związku z faktem, że w średniowieczu wiele katalogów przekręcało imię papieży Maryna I (na "Marcin II") i Maryna II (na "Marcin III"), kolejni papieże, którzy przyjęli imię Marcin zachowywali błędną numerację (Marcin IV powinien w rzeczywistości nazywać się Marcinem II, a Marcin V Marcinem III[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Rzymu, gdzie został kardynałem-prezbiterem od św. Cyriaka[2]. Papieżem mianował go Alberyk II ze Spoleto, samozwańczy książę Rzymu, sprawujący wówczas niepodzielną władzę nad Wiecznym Miastem[2].

Maryn, nie mogąc uwolnić się spod kurateli Alberyka, poświęcił się w całości sprawom kościelnym[2]. Według Cezarego Baroniusza, papież uchodził za znawcę Pisma Świętego oraz prawa kanonicznego, nadto zasłynął jako opiekun biednych i restaurator wielu kościołów[2]. Zachowało się zaledwie osiem wydanych przez niego dokumentów (istnienie pięciu dalszych daje się wywnioskować ze źródeł pośrednich), w większości dotyczących ochrony praw włoskich biskupstw i klasztorów[2]. Większe znaczenie można przypisać jedynie nadaniu godności papieskiego wikariusza arcybiskupowi Fryderykowi z Moguncji na początku 946[2]. Zachowały się sporadyczne wzmianki o mediacjach Maryna w konfliktach między włoskimi feudałami, a także o politycznych kontaktach papieża z Niemcami i Anglią.

Maryn II zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice watykańskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 61. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 175. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Dopierała: Księga Papieży, Wyd. Pallotinum, Poznań 1996, s. 118
  • Pope Marinus II. Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-11-11]. (ang.).