Maryn z San Marino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy świętego katolickiego. Zobacz też: Maryn, imię męskie.
Święty
Maryn z San Marino

Marin
diakon
Ilustracja
Miejsce urodzenia Arbe
Data i miejsce śmierci ok. 375
Rimini
Czczony przez Kościół katolicki
Kanonizacja 1778 (zatwierdzenie kultu)
przez Piusa VI
Wspomnienie 3 września
Patron San Marino
Szczególne miejsca kultu Kościół św. Piotra w San Marino

Maryn z San Marino (zm. przypuszczalnie w 375) – pustelnik i asceta, diakon, legendarny założyciel San Marino, którego jest patronem, święty Kościoła katolickiego.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Nieznane są bliższe szczegóły życia i śmierci św. Maryna. Święty Maryn miał pochodzić z wyspy Arbe (chorw. Rab) położonej na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji. Wraz ze swoim towarzyszem, św. Leonem, przybył do Rimini, portu włoskiego, gdzie obaj pracowali ciężko przy ładowaniu towarów, Były to czasy panowania Dioklecjana i Maksymiana. W czasie prześladowania obaj święci udali się na górę Tytana (Monte Titano), gdzie wystawili kościółek św. Piotra i obok skromną dla siebie celę pustelniczą. Niebawem jednak rozeszli się i św. Leon na pobliskim wzgórzu Monteferetro (obecnie San Leo) założył własną pustelnię. Po edykcie mediolańskim (313) biskup Rimini wezwał św. Maryna do siebie i wyświęcił go na diakona. Wezwał także św. Leona i wyświęcił go na kapłana, by mógł głosić Ewangelię tamtejszym góralom.

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

W roku 1586 archiprezbiter kościoła św. Piotra w San Marino odnalazł relikwie Świętego pod głównym ołtarzem. Napis na urnie potwierdził autentyczność relikwii, z których część w 1602 roku została umieszczona w bogatym relikwiarzu. W roku 1774 powstało bractwo ku czci św. Maryna.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Papież Pius VI zatwierdził jego kult w roku 1778.

W roku 1926 Pius XI podniósł kościół św. Maryna (dawny św. Piotra) do godności bazyliki. Nad bazyliką wita przychodnia łaciński napis: Św. Mannowi (Marynowi), Patronowi i Fundatorowi Republiki[a]. Za bazyliką znajduje się grota-kaplica z wykutymi ławami zwanymi łóżkami św. Maryna i św. Leona.

W roku 1975, z okazji przypuszczalnej 1600. rocznicy śmierci, poczta San Marino wydała ku czci Świętego specjalne znaczki.

Wspomnienie liturgiczne św. Maryna obchodzone jest 3 września.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Siedziba biskupa diecezji San Marino-Montefeltro znajduje się w katedrze św. Bartłomieja w Pennabilli w Prowincji Rimini.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]