Maryna z Ōmury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Maryna z Ōmury

マリナ
męczennica
Data i miejsce śmierci 11 listopada 1634
Nagasaki
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 18 lutego 1981
Manila (Filipiny)
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 18 października 1987
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Maryna z Ōmury (zm. 11 listopada 1634 w Nagasaki w Japonii) − święta Kościoła katolickiego, japońska tercjarka dominikańska, męczennica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o miejscu i dacie jej urodzenia, w jaki sposób została chrześcijanką oraz o jej rodzinie. W czasach, w których żyła, w Japonii chrześcijanie byli prześladowani. Jej dom był schronieniem zarówno dla misjonarzy, jak i prześladowanych współwyznawców. Idąc za radą misjonarza dominikanina Ludwika Bertranda Exarch, została tercjarką dominkańską w 1625 lub 1626 r.

W 1634 r., gdy władze dowiedziały się o jej wkładzie w szerzenie religii katolickiej, wydano rozkaz jej aresztowania. Przed trybunałem w Ōmurze przyznała się do bycia chrześcijanką oraz do udzielania pomocy misjonarzom i współwyznawcom. Została za to spalona na stosie w Nagasaki 11 listopada 1634 r., a szczątki wrzucono do morza.

Została beatyfikowana przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manili na Filipinach w grupie Dominika Ibáñez de Erquicia i towarzyszy. Tę samą grupę męczenników kanonizował Jan Paweł II 18 października 1987 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]