Marzec (obraz Izaaka Lewitana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy obrazu. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Marzec
Ilustracja
Autor Izaak Lewitan
Rok wykonania 1895
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 60 × 75 cm
Muzeum Galeria Tretiakowska

Marzec (oryg. ros. Март) – obraz Izaaka Lewitana namalowany w 1895.

Tematyka krajobrazu rosyjskiego, w tym nawet najmniej oryginalnych miejsc, fascynowała Izaaka Lewitana przez całą jego twórczość. W swoich pejzażach autor pragnął ukazywać piękno rosyjskiej natury i harmonijne współżycie człowieka z nią[1].

Obraz Marzec ukazuje naturę budzącą się do życia we wczesnym miesiącu wiosennym. Radosną, optymistyczną atmosferę obrazu kreuje przede wszystkim silne światło padające na całość przedstawionego krajobrazu[1]. Po prawej stronie obrazu widoczny jest piętrowy drewniany dom z gankiem, malowany na żółto, przed którym samotnie stoi wół. Zwierzę zostało namalowane na pokrytej brudnym, topiącym się śniegiem drodze dojazdowej do domu, położonego samotnie wśród pól i lasów. W sąsiedztwie domu, po obu stronach drogi, Lewitan umieścił dwie grupy strzelistych brzóz. Na jednej z nich widoczny jest niedawno założony domek dla ptaków. Dalej od domu umieszczony został zagajnik sosnowy. Silne światło i jasne barwy użyte do namalowania obrazu (żółć domu, biel śniegu i brzóz) kreują wrażenie odradzania się natury do życia, jej bogactwo i pokojowe współistnienie z człowiekiem, czego wyrazem jest położenie domu w sąsiedztwie lasu i karmnik na drzewie[1]. Ukazany krajobraz został poddany liryzacji[1].

Podobną atmosferę wiosny Lewitan oddawał w innych pejzażach przedstawiających tę porę roku, m.in. w wykonanym dwa lata po Marcu obrazie Wiosna. Wielka woda[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Tretyakov Gallery in Moscow, Aurora Art Publishers, Leningrad 1979, opis obrazu nr 95 (brak numerów stron)