Marzenna Adamczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mayoress z Madrytu, Manuela Carmena, z polskim ambasadorem w Hiszpanii Marzenną Adamczyk w 2017 roku.

Marzenna Adamczyk (ur. 1956[1]) – polska iberystka, wykładowczyni i dyplomata, w latach 2007-2010 ambasador RP na Kubie. Od 13 października 2016 ambasador RP w Hiszpanii i Andorze[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia z dziedziny iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim, po czym uzyskała zatrudnienie w Katedrze Iberystyki UW, gdzie zajmowała się historią Hiszpanii oraz dydaktyką języka hiszpańskiego. Była redaktorką serii wydawniczych Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, autorką tłumaczeń dzieł literatur hiszpańskojęzycznych, współpracownikiem wydawnictw polskich, m.in. "Muzy" i "Rebis", a także organizatorem imprez popularyzujących Hiszpanię i kraje hiszpańskojęzyczne.

W 1999 została zatrudniona w Ambasadzie RP w Madrycie jako radca ds. kultury (do 2005). Za wkład w rozwój polsko-hiszpańskich kontaktów teatralnych została uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Reżyserów Teatralnych Hiszpanii "Tarasca". Po powrocie do kraju pełniła obowiązki wicedyrektora Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW (2005–2007).

18 października 2007 mianowana na stanowisko Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie. Odwołana z tej funkcji została 15 września 2010[3]. Od grudnia 2010 pełniła funkcję Konsula Generalnego w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie, później wykładała na Uniwersytecie Warszawskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]