Marzyciele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marzyciele
The Dreamers
Data premiery 1 września 2003
Polska 6 lutego 2004
Kraj produkcji  Włochy
 Francja
 Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Język angielski, francuski
Czas trwania Włochy 130 min
Stany Zjednoczone 115 min
Reżyseria Bernardo Bertolucci
Scenariusz Gilbert Adair
Główne role Eva Green
Louis Garrel
Michael Pitt
Zdjęcia Fabio Cianquetti
Scenografia Jean Rabasse
Kostiumy Louise Stjernsward
Montaż Jacopo Quadri
Produkcja Jeremy Thomas
Wytwórnia Recorded Picture Company
Peninsula Films
Fiction Cinematografica S.p.a.
Dystrybucja Stany Zjednoczone Fox Searchlight Pictures
Polska Monolith Films

Marzyciele (ang. The Dreamers) – włosko-francusko-brytyjsko-amerykański dramat filmowy z 2003 roku w reżyserii Bernardo Bertolucciego. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Gilberta Adaira Marzyciele.

Światowa premiera filmu miała miejsce 1 września 2003 roku w ramach pokazów pozakonkursowych na 60. MFF w Wenecji. Na ekrany polskich kin film wszedł 6 lutego 2004 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmweb

i inni.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Matthew (Michael Pitt), amerykański student, przyjeżdża do Paryża, aby studiować francuski, a przy okazji poznać kulturę i historię europejską. Szybko zaprzyjaźnia się z Francuzką Isabelle (Eva Green) i jej bratem bliźniakiem Théo (Louis Garrel). Wszyscy troje kochają kino, a szczególnie filmy klasyczne, co bardzo ich do siebie zbliża. Isabelle i Théo postanawiają zamieszkać z Matthew, wykorzystując nieobecność swoich rodziców. W miarę upływu czasu cała trójka zżywa się ze sobą tak mocno, że traktują się nawzajem jak rodzeństwo. Jednocześnie Isabelle i Théo rozpoczynają seksualną zabawę opartą na kontrowersyjnych zasadach. Przez przyjaźń z rodzeństwem Matthew bardzo izoluje się od rzeczywistości i od studenckich strajków majowych w 1968. Nagle okres izolacji od świata kończy się, zaś cała trójka musi stawić czoła sytuacji, jaka panuje w ówczesnej Francji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Rolę Matthew początkowo zagrać miał Jake Gyllenhaal, Jerist Aguilar lub Leonardo DiCaprio, ale ostatecznie zagrał ją Michael Pitt. Planowano wiele scen erotycznych pomiędzy Matthew i Théo, jednakże ostatecznie je usunięto.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]