Marzyciele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marzyciele
The Dreamers
Data premiery

1 września 2003
6 lutego 2004 (Polska)

Kraj produkcji

Włochy
Francja
Wielka Brytania
Stany Zjednoczone

Język

angielski, francuski

Czas trwania

130 min

Reżyseria

Bernardo Bertolucci

Scenariusz

Gilbert Adair

Główne role

Eva Green
Louis Garrel
Michael Pitt

Zdjęcia

Fabio Cianquetti

Scenografia

Jean Rabasse

Kostiumy

Louise Stjernsward

Montaż

Jacopo Quadri

Produkcja

Jeremy Thomas

Wytwórnia

Recorded Picture Company
Peninsula Films
Fiction Cinematografica S.p.a.

Dystrybucja

Fox Searchlight Pictures

Strona internetowa

Marzyciele (ang. The Dreamers) – włosko-francusko-brytyjsko-amerykański dramat filmowy z 2003 roku w reżyserii Bernardo Bertolucciego. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Gilberta Adaira Marzyciele.

Światowa premiera filmu miała miejsce 1 września 2003 roku w ramach pokazów pozakonkursowych na 60. MFF w Wenecji. Na ekrany polskich kin film wszedł 6 lutego 2004 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmweb

i inni.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Matthew (Michael Pitt), amerykański student, przyjeżdża do Paryża, aby studiować francuski, a przy okazji poznać kulturę i historię europejską. Szybko zaprzyjaźnia się z Francuzką Isabelle (Eva Green) i jej bratem bliźniakiem Théo (Louis Garrel). Wszyscy troje kochają kino, a szczególnie filmy klasyczne, co bardzo ich do siebie zbliża. Isabelle i Théo postanawiają zamieszkać z Matthew, wykorzystując nieobecność swoich rodziców. W miarę upływu czasu cała trójka zżywa się ze sobą tak mocno, że traktują się nawzajem jak rodzeństwo. Jednocześnie Isabelle i Théo rozpoczynają seksualną zabawę opartą na kontrowersyjnych zasadach. Przez przyjaźń z rodzeństwem Matthew bardzo izoluje się od rzeczywistości i od studenckich strajków majowych w 1968. Nagle okres izolacji od świata kończy się, zaś cała trójka musi stawić czoła sytuacji, jaka panuje w ówczesnej Francji.

Adaptacje teatralne[edytuj | edytuj kod]

W 2023 roku Michał Telega napisał autorski scenariusz pt. Marzyciele, będący oryginalną wariacją powieści Gilberta Adaira oraz filmu Bernardo Bertolucciego, i wyreżyserował go w krakowskim Teatrze BARAKAH[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marzyciele, Teatr Barakah [dostęp 2023-07-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]