Masa cukrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aniołki z masy cukrowej

Masa cukrowa (inaczej fondant lub lukier plastyczny) – stosowana w cukiernictwie masa wykonana głównie z cukru pudru oraz żelatyny, używana do powlekania gotowych ciast i wykonywania dekoracji[1].

Znajduje zastosowanie, podobnie jak masa marcepanowa[2], przede wszystkim przy produkcji tortów w stylu angielskim[3], a także amerykańskich cupcakes.

Dla poprawy plastyczności, masa cukrowa może zawierać niewielką ilość glukozy. Masa ta nadaje wypiekom ciekawy aromat i charakter, pozwalając na wykonywanie fantazyjnych i delikatnych dekoracji[4].

Gotowa masa cukrowa nadaje się do przygotowania z wyprzedzeniem, przechowując w temperaturze chłodniczej w szczelnym woreczku lub pojemniku. Nie można narażać jej na działanie powietrza, gdyż powoduje to jej wysychanie i kruszenie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak zrobić masę cukrową na tort i lukier plastyczny?, Winiary www.winiary.pl [dostęp 2022-01-29].
  2. Joanna Kornek, Biała masa cukrowa / lukier plastyczny / fondant - przepis jak przygotować, Domowe Wypieki [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  3. Dorota Świątkowska, Masa cukrowa/lukier plastyczny do tortów, Moje Wypieki, 29 maja 2014 [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  4. a b Masa cukrowa - jak zrobić plastyczny lukier w domu? [Krok po kroku], Słodka równowaga, 13 grudnia 2019 [dostęp 2022-01-29] (pol.).