Masako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cesarzowa Masako
皇后雅子

Kōgō Masako
Jej Cesarska Mość
Cesarzowa Masako
Ilustracja
Cesarzowa Masako, maj 2019
Cesarzowa Japonii
Okres od 1 maja 2019
Jako żona Naruhito
Koronacja 22 października 2019
Poprzedniczka Michiko
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1963
Tokio
Ojciec Hisashi Owada
Matka Yumiko Egashira
Mąż Naruhito
od 9 czerwca 1993
Dzieci Aiko
Odznaczenia
Order Drogocennej Korony I Klasy (Japonia) Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Order Lwa Złotego (Nassau) Krzyż Wielki z Łańcuchem Węgierskiego Orderu Zasługi (cywilny) Kawaler Orderu Korony (Holandia) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Łańcuch Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)

Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład rodziny cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego emerytowanego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka emerytowanego cesarza i siostra obecnego cesarza – Sayako – straciła przywileje członka rodziny cesarskiej, poślubiając urzędnika spoza tego rodu.

Masako (jap. 皇后雅子 Kōgō Masako, urodzona Masako Owada, ur. 9 grudnia 1963 w Tokio) – cesarzowa Japonii, małżonka cesarza Naruhito i matka księżniczki Aiko.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Księżna Masako urodziła się jako najstarsza córka Hisashiego Owady, wysokiej rangi dyplomaty i prawnika (sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, w latach 2009–2012 jego prezesa). Ma dwie siostry: bliźniaczki Setsuko i Reiko. Masako przebywała wiele lat wraz z rodzicami za granicą, m.in. w Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. W czasie pobytu w Japonii uczęszczała do prywatnej żeńskiej szkoły, Denenchofu Futaba, w Tokio.

W 1985 roku Masako ukończyła studia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Harvarda, uzyskując tytuł licencjacki. W 1986 roku podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tokijskiego, ale przerwała je w związku z rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Wydział Organizacji Międzynarodowych Departamentu Ekonomicznego, tematyka OECD). W 1988 roku wyjechała na stypendium do Balliol College Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie zajmowała się problematyką stosunków międzynarodowych. Po powrocie do MSZ pracowała w Departamencie Ameryki Północnej.

Masako poznała księcia Naruhito w 1986 roku. W trakcie swoich siedmioletnich zabiegów o jej rękę spotkał się z dwukrotną odmową. Zdawała ona sobie bowiem sprawę z ogromnych napięć, jakie czekały ją na dworze cesarskim. Wynikały one przede wszystkim z oczekiwań na utrzymanie męskiej linii następców tronu. Pod wpływem ojca Masako wyraziła w końcu zgodę i ceremonia ślubna według tradycyjnego ceremoniału odbyła się w dniu 9 czerwca 1993 roku.

Cesarz Naruhito i cesarzowa Masako (2019)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cidadãos Estrangeiros Agraciados com Ordens Portuguesas (port.). presidencia.pt. [dostęp 27 marca 2011].