Masako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cesarzowa Masako
皇后雅子
Kōgō Masako
Ilustracja
Cesarzowa Masako, sierpień 2019
podpis
Cesarzowa Japonii
Okres

od 1 maja 2019

Jako żona

Naruhito

Koronacja

22 października 2019 (intronizacja)

Poprzedniczka

Michiko

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

9 grudnia 1963
Tokio

Ojciec

Hisashi Owada

Matka

Yumiko Egashira

Mąż

Naruhito
od 9 czerwca 1993

Dzieci

Aiko

Odznaczenia
Order Drogocennej Korony I Klasy (Japonia) Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Order Lwa Złotego (Nassau) Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Węgierskiego Zasługi (cywilny) Kawaler Orderu Korony (Holandia) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Łańcuch Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)

Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

Masako (jap. 皇后雅子 Kōgō Masako; urodzona Masako Owada, ur. 9 grudnia 1963 w Tokio) – cesarzowa Japonii, małżonka cesarza Naruhito i matka księżniczki Aiko.

W dniu 22 października 2019 jej małżonek, cesarz Naruhito, formalnie ogłosił swoją intronizację[a] oraz przyjął gratulacje od przedstawicieli narodu japońskiego i licznych gości zagranicznych. Główna ceremonia intronizacji o nazwie „Sokuirei-Seiden-no-gi” odbyła się w Pałacu Cesarskim w Tokio[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Cesarzowa Masako urodziła się jako najstarsza córka Hisashiego Owady, wysokiej rangi dyplomaty i prawnika (sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, w latach 2009–2012 jego prezesa). Ma dwie siostry: bliźniaczki Setsuko i Reiko. Masako przebywała wiele lat wraz z rodzicami za granicą, m.in. w Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. W czasie pobytu w Japonii uczęszczała do prywatnej, żeńskiej szkoły, Den-en Chōfu Futaba Gakuen, w Tokio.

W 1985 roku Masako ukończyła studia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Harvarda, uzyskując tytuł licencjacki, natomiast rok później podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tokijskiego, ale przerwała je w związku z rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Wydział Organizacji Międzynarodowych Departamentu Ekonomicznego, tematyka OECD). W 1988 roku wyjechała na stypendium do Balliol College Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie zajmowała się problematyką stosunków międzynarodowych. Po powrocie do MSZ pracowała w Departamencie Ameryki Północnej.

Masako poznała księcia Naruhito w 1986 roku. W trakcie swoich siedmioletnich zabiegów o jej rękę spotkał się z dwukrotną odmową. Zdawała ona sobie bowiem sprawę z ogromnych napięć, jakie czekały ją na dworze cesarskim. Wynikały one przede wszystkim z oczekiwań na utrzymanie męskiej linii następców tronu. Pod wpływem ojca Masako wyraziła w końcu zgodę i ceremonia ślubna według tradycyjnego ceremoniału odbyła się 9 czerwca 1993 roku.

Cesarz Naruhito i cesarzowa Masako (2019)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W Japonii ceremonia wstąpienia na tron nazywa się „intronizacją” (sokui), a nie „koronacją”, gdyż w przeciwieństwie do większości innych monarchii Japonia nie ma korony dla swojego władcy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Address by His Majesty the Emperor. The Imperial Household Agency, 22.10.2019. [dostęp 2019-10-22]. (ang.).
  2. Cidadãos Estrangeiros Agraciados com Ordens Portuguesas. presidencia.pt. [dostęp 2011-03-27]. (port.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]