Mascha Kaléko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mascha Kaléko (ur. 7 czerwca 1907 w Chrzanowie jako Golda Malka Aufen, adoptowana jako Mascha Engel, zm. 21 stycznia 1975 w Zurychu) - niemiecka poetka.

Tabliczka pamiątkowa poświęcona poetce, umieszczona w Charlottenburgu

Biografia[edytuj]

Masza Kaleko, urodzona jako Gołda Małka Aufen, urodziła się jako nieślubne dziecko Fiszela Engela i Rozalii Chai Reisel Aufen. Gołda wraz z matką przeniosły się na początku I wojny światowej do Frankfurtu nad Menem z obawy przed pogromami. Jej ojciec został internowany jako obywatel rosyjski. Rodzina przeniosła się 1916 do Marburga, 1918 do Berlina. Tam Gołda uczęszczała do szkoły. Z woli ojca zaniechała studiów, 1925 rozpoczęła pracę biurową, studiując filozofię i psychologię na kursach wieczorowych.

Rodzice pobrali się w roku 1922, ojciec uznał córkę, która otrzymała imię Masza Engel.

31 lipca 1928 poślubiła starszego o prawie 10 lat nauczyciela języka hebrajskiego Saula Aarona Kaléko. W końcu lat dwudziestych weszła w środowisko berlińskiej awangardy, poznała m.in. Else Lasker-Schüler, Ericha Kästnera i Joachima Ringelnatza.

1929 ogłosiła drukiem pierwsze wiersze w piśmie „Der Querschnitt”. W styczniu 1933 ukazał się jej „Liryczny zeszyt stenogramów”, który już w maju 1933 padł ofiarą palenia książek.

W grudniu 1936 urodziła syna, którego ojcem był dyrygent i muzykolog Chemjo Vinaver. 1938 rozwiodła się z Saulem Kaléko, zachowała jego nazwisko jako pseudonim literacki. Sześć dni po rozwodzie została żoną Vinavera, razem wyemigrowali do USA. Masza utrzymywała tam rodzinę pisaniem tekstów reklamowych.

Po wojnie powróciła do Niemiec. Wydawnictwo Rowohlta wznowiło w 1956 „Liryczny zeszyt stenogramów”. 1960 wyjechała za namową męża do Jerozolimy, gdzie cierpiała wskutek osamotnienia. Po śmierci męża i syna powróciła do Europy, zmarła w Zurychu.

Linki zewnętrzne[edytuj]