Mason & Dixon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mason & Dixon – powieść Thomasa Pynchona oparta na losach astronoma Charlesa Masona i geodety Jeremiah Dixona. Akcja dzieje się podczas prac poprzedzających wyznaczanie brzemiennej w skutki linii, nazwanej później Linią Masona-Dixona. Powieść osadzona jest głównie w osiemnastowiecznych koloniach amerykańskich, opowiedziana jest ustami narratora z epoki (wielebnego Wicksa Cherrycoke), przeto w całości utrzymana jest w języku tamtych czasów. Nazywana postmodernistycznym pomnikiem, pełna jest erudycyjnych żartów, satyry na Oświecenie i bocznych wątków. Słowem, spełnia standardy jakie Pynchon wyznacza swoim powieściom, w co wchodzi stawianie wysokich wymagań Czytelnikowi - bez szczątkowej choć wiedzy na tematy poruszane w powieści dzieło nie jest do przełknięcia. Erudycyjne wymagania równoważy niebagatelna dawka humoru, z reguły w niepowtarzalnym Pynchonowskim stylu. Prozie jak zwykle u tego pisarza towarzyszą (nierzadko sprośne) piosenki.

Powieścią inspirował się Mark Knopfler pisząc piosenkę Sailing to Philadelphia z płyty o tym samym tytule. Głównymi postaciami utworu są Mason i Dixon właśnie.

13 października 2005 dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka ukazało się polskie wydanie książki w przekładzie Joanny Urban pt. Mason i Dixon.

Linki zewnętrzne[edytuj]