Massimo Cenci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Massimo Cenci
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1967
San Marino
San Marino Kapitan Regent San Marino
razem z Oscar Mina
Okres od 1 kwietnia 2009
do 1 października 2009
Przynależność polityczna Nowa Partia Socjalistyczna
Poprzednik Assunta Meloni
Ernesto Benedettini
Następca Francesco Mussoni
Stefano Palmieri

Massimo Cenci (ur. 8 czerwca 1967), sanmaryński polityk, kapitan regent San Marino od 1 kwietnia 2009 do 1 października 2009.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Massimo Cenci ukończył ekonomię i handel na Uniwersytecie Bolońskim oraz zarządzanie i komunikację na Uniwersytecie San Marino. W latach 2001-2003 zajmował stanowisko sekretarza Państwowej Rady Księgowych San Marino. Od 1999 do 2003 pełnił funkcję sekretarza zarządu Zamku Miasta San Marino. W 2005 był jednym z założycieli Nowej Partii Socjalistycznej (NPS, Nuovo Partito Socialista), w której pełni również funkcję wicesekretarza.

Po wyborach parlamentarnych w listopadzie 2008, Cenci wszedł w skład Wielkiej Rady Generalnej (parlament) z ramienia NPS, wchodzącej w skład szerszej centro-prawicowej koalicji Pakt dla San Marino, która objęła władzę po wyborach. W parlamencie zasiada w Komisji Spraw Konstytucyjnych i Instytucyjnych oraz Komisji Finansów, Budżetu i Planowania. Jest również przedstawicielem San Marino w Unii Międzyparlamentarnej.

18 marca 2009 Massimo Cenci został wybrany przez parlament kapitanem regentem San Marino. Urząd objął 1 kwietnia 2009, na okres sześciu miesięcy[1].

Massimo Cenci jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]