Master of Orion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Master of Orion
Producent Simtex
Wydawca Microprose
Data wydania 1993
Gatunek strategiczna gra turowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma DOS, Mac OS

Master of Orionfantastycznonaukowa, turowa gra strategiczna, należąca do podgatunku 4X, i pierwsza, przy której Alan Emrich zastosował to określenie. Została napisana przez Steve'a Barcia z firmy Simtex, a wydana w roku 1993 przez MicroProse. Gra doczekała się dwóch kontynuacji, Master of Orion II: Battle at Antares i Master of Orion III, a także darmowego odpowiednika o nazwie FreeOrion[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się w XXIII wieku, kiedy dziesięć ras żyjących w galaktyce osiągnęło odpowiednio wysoki poziom technologiczny,dzięki czemu rozpoczęły kolonizację kolejnych planet w galaktyce, by zdobywać nowe surowce i miejsce dla życia dla własnych ludzi. Taka sytuacja może doprowadzić do galaktycznego konfliktu. Jednocześnie, wszystkie rasy znają mit o starożytnej cywilizacji, zamieszkującej świat Orion[2]. Są 2 sposoby na wygranie gry - wyeliminowanie pozostałych ras, albo zostanie wybranym na rządzącego galaktyką przy zebraniu wszystkich ras[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Na początku rozgrywki gracz wybiera, którą rasę będzie prowadzić w grze, wybiera także ilość komputerowych przeciwników (od 1 do 5). Każda z ras ma swoją specjalizację, jak np. szybka produkcja żywności, większy przyrost naturalny czy szybszy rozwój technologiczny, a także zdefiniowane wstępne stosunki z innymi rasami[4][5]. Gra odbywa się w turach, a jedna tura symbolizuje jeden rok w świecie gry[6]. Na grę składa się wiele elementów - budowa floty kosmicznej, kolonizacja i rozwój rozwój planet, a także rozwijanie stosunków dyplomatycznych z innymi rasami w kosmosie[7].

Mapa Galaktyki[edytuj | edytuj kod]

Główna część rozgrywki przebiega na dwuwymiarowej mapie galaktyki, na której zaznaczone są układy planetarne, gracz na niej steruje swoimi statkami kosmicznymi, z niej też wchodzi w obraz posiadanych przez siebie planet. W grze wszystkie planety są widoczne od samego początku. Kolonizacja wymaga wysłania odpowiednich statków w obszar z planetą do kolonizacji - planet jest kilka typów, jak "jungle", "barren", "toxic" czy "tundra", które różnią się przydatnością do zamieszkania[8].

Ekran planety[edytuj | edytuj kod]

Ekrany planety w samej grze są dość uproszczone, prezentują informacje na temat wielkości populacji planety, jej wzrostu, fabryk i zanieczyszczeń. W późniejszej fazie rozgrywki możliwa jest terraformacja planety[9].

Drzewko Technologiczne[edytuj | edytuj kod]

Gra ma 5 ogólnych kategorii rozwoju: Computers, Force Fields, Planetology, Construction, Propulsion, oraz Weapons, każda oferuje inne wynalazki[10], które zapewniają dostęp do zwiększenia produkcji lepszych broni, lepszych modułów statków czy polepszania jakości planet[11].

Flota i walka[edytuj | edytuj kod]

Walka może toczyć się pomiędzy żołnierzami na powierzchni planet, oraz pomiędzy flotami w przestrzeni kosmicznej. Gracz może produkować własne statki, na początku zaczyna z ich niewielką ilością. Do tego istnieje możliwość zaprojektowania własnych okrętów - wymagają one odpowiedniej technologii, jednocześnie gra ogranicza ilość typów okrętów do 6. [12].

Dyplomacja[edytuj | edytuj kod]

W grze często nie trzeba stosować rozwiązań siłowych, można postawić na dyplomację, szpiegostwo również istnieje. Każda rasa ma wstępnie określony stosunek do innych ras, a gracz może nawiązywać kontakty handlowe, wymieniać się technologiami, czy też tworzyć sojusze[13].


Przypisy