Mastodont amerykański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mastodont amerykański
Mammut americanum
(Blumenbach), 1799
Okres istnienia: 3,7–0,01 mln lat temu
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd trąbowce
Rodzina słoniowate
Rodzaj Mammut
Gatunek mastodont amerykański

Mastodont amerykański (†Mammut americanum) – wymarły ssak z rodziny słoniowatych, z rzędu trąbowców.

Występował licznie na obszarze Ameryki Północnej, od Alaski aż po Meksyk, pojedyncze znaleziska są też ze Środkowej Ameryki, np. z Hondurasu. Najliczniejsze znaleziska napotkano we wschodnich USA, przede wszystkim z rejonu Florydy i Wielkich Jezior. Żyły w późnym pliocenie i całym plejstocenie, od 3,7 mln do 10 tys. lat temu. Jeden okaz pochodzi z miocenu, ale jego status taksonomiczny może być wątpliwy. Zdecydowanie najliczniejsze znaleziska pochodzą z późnego plejstocenu (ostatnie zlodowacenie), ale może to być efektem lepszych szans na zachowanie się szczatków, a nie rzeczywistej liczebności. Przyczyny wyginięcia mastodonta, podobnie, jak i spokrewnionych z nim mamutów, są jeszcze przedmiotem dyskusji i szczegółowych badań[1].

Miał 2,4 do 3,0 m wysokości i 4 do 5 ton wagi[2]. Przypuszcza się, że był dość gęsto owłosiony, choć w mniejszym stopniu niż mamut włochaty.

Zamieszkiwał obszary leśne.

Synonimami M. americanum są następujące nazwy gatunkowe: M. progenium, Mastodon giganteus, Pliomastodon adamsi, Tapirus mastodontoides, M. ohioticum).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zazula i inni, "American mastodon extirpation in the Arctic and Subarctic predates human colonization and terminal Pleistocene climate change", PNAS 111(52):18460-18465, doi: 10.1073/pnas.1416072111
  2. A. Lister & P. Bahn. Mammoths. Macmillan, 1994

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]