Maszyna różnicowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy urządzenia. Zobacz też: Maszyna różnicowa (powieść).
Maszyna różnicowa Babbage'a
Maszyna różnicowa Babbage'a zbudowana przez zespół z Londyńskiego Muzeum Nauki

Maszyna różnicowa – mechaniczne, automatyczne urządzenie, służące do tworzenia tablic matematycznych dla funkcji wielomianowych. Po raz pierwszy zaproponowane zostało w 1822 przez angielskiego matematyka i wynalazcę, Charlesa Babbage'a. W związku ze złożonością projektu, oraz zbyt dużymi wymaganiami finansowymi, konstrukcja ta nie została w pełni zrealizowana za życia jej twórcy. Dopiero osiągnięcie w XX wieku dostatecznie zaawansowanego postępu technologicznego pozwoliło na praktyczne zrealizowanie i potwierdzenie pomysłu Babbage'a. Rozwinięciem idei maszyny różnicowej była zaproponowana przez Charlesa Babbage'a maszyna analityczna będąca mechanicznym odpowiednikiem współczesnych komputerów.

Oryginalna maszyna[edytuj | edytuj kod]

W czasach Babbage'a tablice matematyczne, takie jak tablice logarytmów i funkcji trygonometrycznych, były tworzone przez zespoły matematyków, którzy obliczali je[potrzebny przypis][styl do poprawy] przy pomocy kalkulatorów. Z uwagi na fakt, iż ludzie ci wykonywali obliczenia, nazywano ich "computers" (ang. to compute – liczyć, computer - ktoś liczący). W rzeczywistości aż do lat 40. XX wieku określenie "computer" było używane jako określenie rodzaju wykonywanej pracy (a nie jako nazwa odnosząca się do samych maszyn)[potrzebny przypis], lecz z biegiem czasu termin ten został powiązany z maszynami, które samodzielnie mogły wykonywać obliczenia.

W 1822 Babbage zaproponował zbudowanie maszyny zwanej maszyną różnicową, która automatycznie wyliczałaby te tablice. Maszyna różnicowa została tylko częściowo ukończona, gdy Babbage wpadł na pomysł innej, bardziej zaawansowanej maszyny, którą nazwał maszyną analityczną.

Współczesny model maszyny różnicowej[edytuj | edytuj kod]

Po ponad 150 latach od narodzin tej koncepcji zespół naukowców z Londyńskiego Muzeum Nauki zbudował według oryginalnych planów jedną z pierwszych maszyn różnicowych Babbage'a. Ostateczna maszyna, zbudowana z brązu i stali, składała się z 4000 elementów, ważyła trzy tony oraz miała 3 metry szerokości i 1,8 metra wysokości.

Urządzenie to wykonało pierwszą serię obliczeń na początku lat 90. i dało wyniki z dokładnością do 31 cyfr, co daleko wykracza poza dokładność zwykłego, kieszonkowego kalkulatora.