Maszyna zmian. Nowe przygody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maszyna zmian. Nowe przygody
Gatunek młodzieżowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Ewa Gawryluk
January Brunov
Liczba odcinków 5
Produkcja
Produkcja TVP
Reżyseria Andrzej Maleszka
Scenariusz Andrzej Maleszka
Muzyka Krzesimir Dębski
Zdjęcia Tomasz Tarasin
Scenografia Jerzy Sajko
Czas trwania odcinka 28 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 22 grudnia 1996
Stacja telewizyjna TVP
Lata emisji 1996
Chronologia
Poprzednik Maszyna zmian

Maszyna zmian. Nowe przygody – polski serial dla młodzieży, kontynuacja przygód wychowanków sanatorium oraz ich opiekunów z serialu Maszyna zmian.

W poprzedniej serii maszyna zmian podczas próby zniszczenia wpada do jeziora. Wydaje się, że już nie działa.

Po pół roku dzieci wracają do sanatorium, tym razem na ślub Anny i Filipa. Kupują im w prezencie akwarium z 5 rybkami. Niechcący wylewają z niego wodę. Szybko jednak przynoszą wodę ze studni i dolewają ją do akwarium. Nadeszła ceremonia ślubna. Nagle do kościoła wbiega 5 pięknych dziewczyn w sukniach ślubnych. Wszystkie twierdzą, że Filip jest ich narzeczonym. Zszokowana Anna wybiega z kościoła. Filip jest przekonany, że to zamieszanie to głupi żart jego wychowanków. Dzieci kategorycznie zaprzeczają. Ich uwagę zwraca dziwne zachowanie dziewczyn. Zachowują się jak... ryby. Usiłują zjeść nawet pokarm dla ryb. Dzieci dochodzą do wniosku, że ma to związek z wodą ze studni. Postanawiają przyjrzeć jej się dokładniej. Rzeczywiście, woda reagowała na wszystko, na głos, na dotyk. Dzieci decydują się wejść do studni. W środku znajdują wejście do tunelu. Na jego znajduje się szereg rur. Gdy spoglądają w peryskop(?) widzą płonącą maszynę zmian... w wodzie. Od razu pojęły, że nadal działa. Woda przepływa przez maszynę i tak samo jak ona zmienia dosłownie wszystko. Zmiana powinna się skończyć o 21. Gdy wieczorem wybija dziewiąta, dziewczyny-ryby nie reagują. Okazuje się, że w pobliżu studni musi być odgłos bijącego zegara (było to jakoś połączone, gdy maszyna wtedy była jeszcze w podziemi w sanatorium). Tak jak było do przewidzenia, zmiany przynosiły też rozmaite kłopoty. W ostatnim odcinku woda ze studni zostaje zabrana przez cysternę. Ekipa dostawcza nic nie wie o jej działalności. Opiekunowie i dzieci muszą jak najszybciej ją odnaleźć zanim dojdzie do tragedii – zmiany mnóstwo ludzi i kto wie czego jeszcze...

Aktorzy[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Numer Data emisji Tytuł Opis odcinka
1 22 grudnia 1996 Pięć pięknych welonów Dzieci z sanatorium spotykają się 6 miesięcy później z powodu wydarzenia, jakim jest ślub Filipa i Anny. Dzieci kupują im rybki, a ponieważ jest mało wody, dolewają trochę ze studni. Rybki zamieniają się w panny młode, co przysparza dużo kłopotów. Okazuje się także, że woda w studni jest magiczna, ponieważ kilka miesięcy temu została w niej zatopiona maszyna zmian.
2 23 grudnia 1996 Misiaczek Mikołaj i Tosia zostają w sanatorium, gdyż Filip z resztą dzieci wybrał się za miasto. Podczas zabawy, miś Tosi wpada do studni, a następnie osiąga gigantyczne rozmiary i jest głodny, dlatego musi zjeść dużo wełny.
3 24 grudnia 1996 Tatoludek Ojciec zabiera Mikołaja z sanatorium, twierdząc, że powinien już wrócić do szkoły. Mikołaj zabiera ze sobą butelkę z wodą, a gdy jego ojciec przemywa tą wodą okulary, staje się mikroskopijnie malutki.
4 25 grudnia 1996 Tele Julia Julia zamierza zagrać w filmie i idzie na casting, niestety dość późno przyszła. Postanawia wziąć kartkę z numerkiem, którą znalazła i może iść na casting. Niedługo po tym okazuje się, że Julia musi oddać numerek tej dziewczynie, która go zgubiła. Wraca do sanatorium. Przypadkowo jej czapka wpada do studni i zamienia się w druciany beret. Zakładając go staje się niewolniczką telewizji i programów TV w niej występujących. Może być niebezpieczna dla siebie, ale i dla innych.
5 26 grudnia 1996 Inwazja świąteczna Wigilia. Dzieci postanawiają wysłać listy do Świętego Mikołaja. Chcą je polać wodą ze studni, żeby dostali to, o co poprosili. Niestety okazuje się, że studnia jest pusta. Filip razem z dziećmi dowiadują się, że prawdopodobnie wzięli je komandosi z jednostki wojskowej, ponieważ w całym mieście nie ma wody. Rozpoczynają się poszukiwania

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]