Maszynka do mięsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maszynka do mięsa
Elektryczna maszynka do mięsa rozłożona na podstawowe części

Maszynka do mielenia mięsa – mechaniczne narzędzie kuchenne, służące do rozdrabniania mięsa.

Najważniejszą częścią maszynki jest ślimacznica, która wprawiona w powolny ruch obrotowy (napędzana ręcznie – korbką, albo elektrycznie – silnikiem z przekładniami obniżającymi prędkość obrotową) przesuwa kawałki mięsa w kierunku obracających się wraz ze ślimacznicą noży rozdrabniających mięso przeciskane przez tarczę z niewielkimi otworkami o ostrych krawędziach.

Wynalazcą ręcznej maszynki do mielenia mięsa w tej postaci był Niemiec Karl Drais, XIX-wieczny konstruktor także innych do dziś znanych i używanych urządzeń mechanicznych (albo ich pierwowzorów), jak maszyna do pisania i „maszyna biegowa” (pierwowzór welocypedu i później roweru), od jego nazwiska nazywanej wówczas drezyną.

Mielenie mięsa na skalę przemysłową odbywa się w odpowiednio większych maszynach zwanych wilkami.

W kuchni domowej maszynka do mięsa znajduje zastosowanie również do mielenia innych produktów: twarogu (np. na serniki), maku (np. na makowce), gotowanych warzyw itd. Używa się jej także – po zastosowaniu odpowiednich nakładek – do formowania kruchych ciastek[1][2].[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ciastka przez maszynkę. [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. lubelskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 2022-01-14].
  2. Mazowieckie ciastka ze skwarek. [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. mazowieckie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-21)]. [wybrano wersję archiwalną ze względu na zachowane zdjęcie poglądowe]
  3. Keksy przez maszynkę/kruche ciastka kręcone przez maszynkę. [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. opolskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 2022-04-29. [dostęp 2022-06-28].