Mathomatic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Interaktywna sesja Mathomatic w terminalu GNOME

Mathomatic - bezpłatny, przenośny program Computer Algebra System (CAS) ogólnego przeznaczenia oraz programowalny kalkulator, który może rozwiązywać symbolicznie, uproszczać, łączyć, a następnie porównywać równania algebraiczne.

Może też wykonywać działania na liczbach zespolonych i wielomianach, przeprowadzać obliczenia z rachunku różniczkowego: obliczać pochodne, ekstrema, szeregi Taylora. Może całkować wielomiany i znajdować transformacje Laplace'a. Obsługuje wszystkie elementarne algebry.

Funkcje trygonometryczne mogą być wprowadzane i manipulowane przy użyciu wykładników zespolonych. Nazywane funkcje, takie jak f(x) i log(x), ich wykreślania, arytmetyka o arbitralnej precyzji i matryce nie są wdrażane. Mathomatic nie pozwala na operowanie na dużych wyrażeniach, które zajmują dużo pamięci i czasu.

Oprogramowanie jest w trybie konsoli. Działa w emulatorze terminala pod dowolnym systemem operacyjnym. Konsola interfejsu jest bardzo prosta i praktycznie nie wymaga, aby rozpocząć naukę.

Nie ma możliwości programowania, jak to działa kalkulatorach algebraicznych. Wyrażenia i równania są ujęte w standardowym infiks notacji. Operacje są wykonywane na nich przez wprowadzenie prostych poleceń języka angielskiego.

Ponieważ wszystkie arytmetyka jest zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji i zaokrąglenie błędu nie jest śledzona, Mathomatic nie nadaje się do zastosowań wymagających dużej precyzji. Jest to przydatne dla szybkich obliczeń do 14 cyfr dokładności.

Mathomatic mogą być wykorzystane jako punkt pływających lub całkowita arytmetyczną generowania kodu narzędzia; uproszczenia i przekształcaniu równań zoptymalizowany do przypisania oświadczenia w języku Python, C, Java i innymi językami programowania.

Mathomatic zaczął być rozwijany do 1986 roku przez Jerzego Gesslein II. Pierwotnie został napisany w C dla MS-DOS i dopuszczony jako shareware w programie graficznym. Został on później przeniesiony GNU C Compiler pod Linuksem i stał się wolnym oprogramowaniem. Front-end graficzny został zlikwidowany.

Mathomatic jest dostępny dla systemów Microsoft Windows w środowisku Cygwin, dla Mac OS X, dla Nintendo DS pod DSLinux i pod natywnym systemem konsoli, dla Debian Linux, Gentoo Linux, a wszystkie BSD UNIX dystrybucji obejmuje Mathomatic jako automatycznie instalację pakietu oraz wszystkie porty są utrzymywane przez osobne jednostki.

Budowanie ze źródeł wymaga kompilatora C z biblioteki standardowej C. Jeśli skompilowany z GCC, żadne zmiany muszą być wprowadzone do kodu źródłowego.

Mathomatic może być uruchomiony na dowolnym komputerze z przynajmniej 1 MB wolnej pamięci RAM. Standardowo wymaga 100 MB, w zależności od wielkości przestrzeni przeznaczonej na równania.