Matka (film 1926)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka
Мать
Ilustracja
Plakat filmowy
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1926

Kraj produkcji

ZSRR

Język

niemy

Czas trwania

65 min

Reżyseria

Wsiewołod Pudowkin

Scenariusz

Nathan Zarchi

Główne role

Wiera Baranowska
Nikołaj Batałow
Aleksandr Czistiakow

Muzyka

Dawid Błok (wersja z 1935)
Tichon Chriennikow (wersja z 1970)

Zdjęcia

Anatolij Gołownia

Matka (film 1926)

Matka (ros. Мать, Mat) – radziecki czarno-biały film niemy z 1926 roku w reżyserii Wsiewołoda Pudowkina. Film jest adaptacją powieści Maksyma Gorkiego przedstawiająca matkę przyłączającą się do ruchu rewolucyjnego, by w następstwie zajść ulicznych, podczas demonstracji zginąć wraz z synem.

W międzynarodowej ankiecie brukselskiej z 1958 roku rozpisanej przez Bureau International de la Recherche Historique Cinématografique film Matka zajął ósme miejsce na liście najlepszych filmów świata[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w carskiej Rosji na początku XX wieku. Paweł Własow ma ojca alkoholika, który przepija majątek rodziny i dręczy jego oraz matkę. Pewnego dnia Paweł staje w obronie matki i zostaje pobity. Jakiś czas później ojciec zostaje w zamian za alkohol łamistrajkiem, tymczasem syn rozpoczyna działalność w konspiracji rewolucyjnej i ukrywa w domu broń rewolucjonistów. W czasie zamieszek ojciec Pawła ponosi śmierć. Policja wkracza do jego domu i aresztuje Pawła. Matka błaga żandarmów by wypuścili jej syna. Oficer obiecuje, że tak zrobi jeśli odda broń, którą ukrywa. Matka wskazuje wówczas miejsce ukrycia broni, ale żandarmi łamią obietnicę. Paweł wyrokiem sądu zostaje zesłany na katorgę. Mimo początkowej urazy, przebacza jednak matce zdradę sekretu. Wkrótce matka sama przyłącza się do rewolucjonistów...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Nowacki (red.), Z filmem radzieckim na ty, Wojewódzki Zarząd Kin, Kraków 1972, s. 71.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]