Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Matka Boża Kalwaryjska)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cudowny obraz
Matki Bożej Kalwaryjskiej
Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej
Sanktuarium Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Czas powstania wizerunku przed 1641
Autor nieznany
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 90 x 74 cm
Koronowany 15 sierpnia 1887

Matka Boża Kalwaryjska, Matka Boska Płacząca – wizerunek znajdujący się w bocznej kaplicy bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem (typ Eleusa), powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku[1]. Przez wiernych uważany za cudowny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej bez sukienki i koron.

Wizerunek ten uważa się za kopię obrazu Matki Bożej Myślenickiej, jednak nie wiadomo dokładnie kiedy ani przez kogo obraz został namalowany, choć musiało to mieć miejsce przez rokiem 1641.

Według legendy, 3 maja 1641 Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego podczas modlitwy zauważył spływające z oczu Matki Bożej krwawe łzy. O zdarzeniu został powiadomiony biskup krakowski. Poproszono właściciela, by podarował obraz kościołowi w Marcyporębie[2]. Tradycja głosi, że Stanisław Paszkowski wyruszył z obrazem do Marcyporęby, jednak w czasie podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w zupełnie inną stronę, niż zamierzał. Wędrując, dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego. Zrozumiał wtedy, że wolą Bożą jest, aby wizerunek płaczącej Matki Bożej spoczął właśnie w tym miejscu[3].

5 maja 1641 ojcowie Bernardyni otrzymali pod opiekę obraz Matki Bożej Płaczącej[4].
Początkowo obraz ten z polecenia biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika został przeniesiony do zakrystii, gdzie miał pozostawać do czasu wyjaśnienia jego cudownego charakteru[5]. W 1656 władze kościelne zezwoliły na jego publiczną cześć, uznając go za łaskami słynący. Obraz został umieszczony ponownie w kościele głównym.

W latach 16581667 przy południowej ścianie kościoła zbudowano kaplicę, w której w 1667 umieszczono cudowny wizerunek. Świątynia została ufundowana przez Michała Zebrzydowskiego[6].

Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej miała miejsce 15 sierpnia 1887. Dokonał jej kard. Albin Dunajewski. W uroczystościach uczestniczyli m, in .arcybiskup lwowski Seweryn Morawski i ormiański Izaak Isaakowicz[6]. Złotą koronę dla Dzieciątka Jezus ufundowali pielgrzymi ze Śląska Cieszyńskiego, natomiast dla Matki Bożej wierni z diecezji krakowskiej. Insygnia zostały pobłogosławione przez papieża. W latach 19361937 inż. Stanisław Jamroz zaprojektował nową marmurową nastawę ołtarzową dla Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej'[7].

Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej[edytuj | edytuj kod]

Kaplica z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Duży kontrast światła wpadającego wyłącznie przez okna w górnej części i latarnię kopuły, a w dolnym półmroku ,,rozstawione parami masywne kolumny, jak również mocno zarysowane gzymsy nad owalnymi arkadami reprezentują w tej kaplicy barok już dobrze rozwinięty". Poza tym dekoracja stiukowa wnętrza kopuły nosi wyraźne ślady wpływów włoskiego mistrza Jana Chrzciciela Falkoniego. Obrazy w sześciu polach między stiukami wykonał w 1887 r. kalwarianin z pochodzenia prof. Antoni Gramatyka. W tym też roku obraz cudowny otrzymał złote korony. Gruntowna restauracja wnętrza kaplicy odbyła się w latach 90. XX w. Firma Stawowiaków z Krakowa odnowiła malowidła wnętrza, a Jadwiga Wyszyńska dokonała konserwacji Cudownego Obrazu. W latach 2012-2013 odbyła się gruntowna konserwacja wnętrza Cudownej Kaplicy.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej był miejscem częstych modlitwy Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Jako papież odwiedził sanktuarium dwukrotnie: 7 czerwca 1979 oraz podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, 19 sierpnia 2002 roku.

W stulecie koronacji obrazu, 10 czerwca 1987 przekazał dla sanktuarium złotą różę. Ceremonia miała miejsce podczas III pielgrzymki Papieża do Ojczyzny, podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach. Na tę okoliczność Obraz opuścił Kalwarię Zebrzydowską i został umieszczony przy ołtarzu na Błoniach. Dziś wotum znajduje się w ołtarzu przy wizerunku:


Pragnę u stóp Maki Bożej Kalwaryjskiej złożyć papieską różę, jako wyraz wdzięczności za to, czym była i nie przestaje być w moim życiu.

— Jan Paweł II, Podczas ceremonii wręczenia Złotej Róży 10 czerwca 1987


Umiłowani Bracia i Siostry! Przybywam dziś do tego Sanktuarium jako pielgrzym, tak jak przychodziłem tu jako dziecko i w wieku młodzieńczym. Staję przed obliczem kalwaryjskiej Madonny, jak wówczas, gdy przyjeżdżałem tu jako biskup z Krakowa, aby zawierzać Jej sprawy archidiecezji i tych, których Bóg powierzył mojej pasterskiej pieczy. Przychodzę tu i jak wtedy mówię: Witaj! Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia![8]

— Jan Paweł II, 19 sierpnia 2002

Benedykt XVI modlił się przed obrazem Matki Bożej 27 maja 2006, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski:


Podczas pierwszej podróży do Polski Jan Paweł II nawiedził to Sanktuarium i swoje przemówienie poświęcił modlitwie. Na koniec powiedział: I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci.

Dzisiaj chciałem się zatrzymać na moment w kaplicy Matki Bożej i z wdzięcznością pomodlić się za niego, zgodnie z jego prośbą. Idąc za przykładem Jana Pawła II, ja również zwracam się do was z serdeczną prośbą, abyście się modlili za mnie i za cały Kościół[9].

— Benedykt XVI, 27 maja 2006


W dowód wdzięczności za pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny w 2002, OO. Bernardyni ufundowali nową sukienkę dla Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Artykuł w bazie Kalwaria.eu - Kult Maryjny w Kalwarii
  2. Artykuł w bazie Nasza Arka - Matka Boża Kalwaryjska
  3. Matka Boża Kalwaryjska
  4. Artykuł w bazieKalwaria.eu- Ważniejsze wydarzenia w dziejach Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
  5. Kalwaria.eu
  6. a b http://www.kalwaria.eu/viewItem,kalendarium_wazniejszych_wydarzen.html
  7. Kalwaria Zebrzydowska
  8. Artykuł w bazie Kalwaria.eu - Bóg bogaty w miłosierdzie.
  9. Artykuł w bazie Kalwaria.eu - Słowo Papieża Benedykta XVI wygłoszone do wiernych w Kalwarii Zebrzydowskiej

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]