Matka Boża Katyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedna z wersji obrazu Matki Bożej Katyńskiej w czasie pogrzebu Zdzisława Peszkowskiego w Panteonie Wielkich Polaków w 2007
Matka Boża Katyńska przedstawiona na tablicy w kościele Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu

Matka Boża Katyńska (Matka Boska Katyńska) – grafika przedstawiająca Matkę Bożą tulącą nagie zwłoki żołnierza zamordowanego strzałem w tył głowy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna wersję,polichromowaną płaskorzeźbę wykonał Tomasz Płatek na życzenie księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego, który przeżył pobyt w obozie w Kozielsku. Płaskorzeźba była używana we wszystkich ważnych uroczystościach upamiętniających śmierć polskich oficerów. Według początkowych informacji miała się znajdować na pokładzie rządowego samolotu Tu-154M i ulec zniszczeniu w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia 2010 roku[2]. Później jednak okazało się, iż z niewiadomych przyczyn opiekująca się obrazem Teresa Walewska-Przyjałkowska nie zabrała go ze sobą w podróż do Smoleńska i obraz nie został zniszczony[3].

Inne wizerunki znane jako Matka Boża Katyńska[edytuj | edytuj kod]

Matka Boska Kozielska Henryka Gorzechowskiego
Matka Boża Kozielska Zwycięska wedle Tadeusza Zielińskiego
 Główny artykuł: Matka Boska Kozielska.

Parę wizerunków Matki Boskiej powstało w obozie jenieckim w Kozielsku, gdzie przebywali polscy oficerowie zamordowani przez NKWD w Katyniu. Znane są one jako Matka Boska Kozielska lub jako Matka Boża Katyńska.

Jednym jest wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej wycięty konturowo na sosnowej desce o wymiarach 13,5 na 8,5 cm[a] przez por. Henryka Gorzechowskiego w obozie jenieckim w Kozielsku.

Niektórzy autorzy podają fakt istnienia dwóch obrazów Matki Bożej Kozielskiej, wykonanych na deskach ze starego ikonostasu według tego samego szkicu Mikołaja Arciszewskiego przez por. Michała Siemiradzkiego, w technice olejnej, i przez por. Tadeusza Zielińskiego, jako płaskorzeźby[4]. Obraz miał być inspirowany odkrytą przez jednego z jeńców, kpt. Władysława Charkiewicza, na murze prawosławnej Pustelni Optyńskiej resztką fresku przedstawiającego Matkę Bożą Żyrowicką oraz obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Inne miejsca czci Matki Boskiej Katyńskiej[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Różne źródła podają różne wymiary obrazów, także 12 cm na 8 cm, 14,8 cm na 9,4 cm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O herbie. bialystok.rodzinakatynska.pl. [dostęp 17 kwietnia 2014].
  2. Nie ma obrazu Matki Boskiej Katyńskiej tvp.info, 14 kwietnia 2010 [dostęp 2011-09-04]
  3. Jarosław Stróżyk:Obraz Matki Bożej Katyńskiej, "Przewodnik Katolicki", nr 18/2010 [dostęp 2011-09-04]
  4. Jan St. Partyka: Madonny kozielskie "Civitas Christiana", nr 4 (157)/2010 [dostęp 2011-09-04]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]