Matka Roulin ze swym dzieckiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matka Roulin ze swym dzieckiem
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1888
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 92,0 × 73,50 cm
Muzeum Philadelphia Museum of Art
Matka Roulin ze swym dzieckiem
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1888
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 63,50 × 51,0 cm
Muzeum Metropolitan Museum of Art

Matka Roulin ze swym dzieckiem (hol. Augustine Roulin met baby, ang. Mother Roulin with Her Baby)[1][2] – tytuł dwóch obrazów olejnych (nr kat.: F 490, 491, JH 1637, 1638) namalowanych przez Vincenta van Gogha na przełomie listopada i grudnia 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Arles.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas swego pobytu w Arles Vincent van Gogh poznał Josepha-Étienne’a Roulina (1841–1903), naczelnika urzędu pocztowego przy przystanku kolejowym w Arles. Spotkał go prawdopodobnie w maju 1888, kiedy wysyłał swoje obrazy do brata Theo. Szybko się zaprzyjaźnili, a Roulin często zapraszał van Gogha do siebie na obiad. Van Gogh żywił głębokie i szczere uczucia do całej rodziny Roulinów; pozwoliło mu to dostrzec wiele szlachetnych i korzystnych cech w twarzach poszczególnych jej członków, których portrety zamierzał sporządzić[3].

W trakcie wizyt u Roulinów widział często Augustine (1851–1930), żonę Josepha, siedzącą na krześle i trzymającą w rękach sznur, którym kołysała kołyskę z leżącą w niej córeczką Marcelle. Van Gogh namalował serię obrazów zarówno z samą Augustine Roulin, jak i z córeczką na ręku[4]. Na początku grudnia napisał do brata Theo:

Namalowałem portrety całej rodziny, rodziny listonosza, którego głowę namalowałem już przedtem – mężczyzny, jego żony, dziecka, małego chłopca i szesnastoletniego syna, wszyscy typowi Francuzi, choć wyglądają na Rosjan[5].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na pierwszym z obrazów Augustine Roulin trzyma na ręku córeczkę Marcelle, urodzoną w lipcu 1888. Kobieta jest nieruchoma, siedzi swobodnie. Jej twarz jest pogrążona w cieniu. Centralną postacią obrazu jest jej ruchliwe dziecko, którego pulchna twarzyczka spogląda w kierunku widza. Jednym z głównych aspektów namalowanych przez Van Gogha portretów poszczególnych członków rodziny Roulin jest kolorystyka. Każdy członek rodziny odznacza się wyrazistymi kolorami podstawowymi, jeśli chodzi o odzież i kontrastujące tło, którym odpowiadają różne punkty na kole barw. Na obrazie Matki Roulin ze swym dzieckiem postacie zostały namalowane w stonowanej zieleni i bieli, obwiedzione niebieskim konturem i umieszczone na żółtym tle. Użycie tych trzech kolorów, sąsiadujących ze sobą na kole barw, podkreśla bliskość matki i dziecka[6].

Drugi obraz jest bardziej sugestywny i dynamiczny – przedstawia pulchne dziecko, podtrzymywane pionowo przez matkę. Jednak pani Roulin jest tu ledwie widoczna, stonowany profil jej głowy z zaczesanymi włosami został zamarkowany w sposób powierzchowny i ledwie odróżnia się od grubego, płaskiego i żółtego tła. Uwagę zwracają jedynie jej spracowane ręce. Panuje pogląd, że zmarszczone czoło i obwisłe policzki dziecka posiadają cechę dorosłych osób malowanych przez Van Gogha i ciężko doświadczonych przez życie[7]. Gorączkowy sposób malowania, widoczny w ruchach szpachelki malarskiej i pędzla, mógł być spowodowany chęcią szybkiego ukończenia obrazu, zanim dziecko stanie się zbyt niesforne[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Brooks (Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Mother Roulin with Her Baby (ang.). [dostęp 2012-03-20].
  2. David Brooks (Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Mother Roulin with Her Baby (ang.). [dostęp 2012-03-20].
  3. Anna Torterolo: Van Gogh: A Profound and Tormented Genius – His Life in Paintings. Dorling Kindersley, 1996, s. 72. ISBN 0-7894-4143-8. (ang.)
  4. D. M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006, s. 269. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)
  5. Van Gogh Museum, Amsterdam: 723: To Theo van Gogh. Arles, on or about Saturday, 1 December 1888. (fr.). [dostęp 2012-03-20]. Cytat: J’ai fait les portraits de toute une famille, celle du facteur dont j’ai déjà précédemment fait la tête – l’homme, la femme, le bébé, le jeune garcon et le fils de 16 ans, tous des types et bien francais quoique cela aie l’air d’être des russes.
  6. Jennifer A. Thompson w: Philadelphia Museum of Art: Portrait of Madame Augustine Roulin and Baby Marcelle (ang.). [dostęp 2012-03-20].
  7. Metropolitan Museum of Art: Portrait of Madame Roulin and Her Baby (ang.). [dostęp 2012-03-20].
  8. D. M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006, s. 250. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]