Matopo Hills

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matobo Hills[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Zimbabwe
Typ kulturowy
Spełniane kryterium III, V, VI
Numer ref. 595
Region[b] Afryka
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2003
na 27. sesji
Położenie na mapie Zimbabwe
Mapa lokalizacyjna Zimbabwe
Matobo Hills
Matobo Hills
Ziemia20°32′30,2″S 28°30′14,2″E/-20,541722 28,503944

Matopo Hills (także: Matobo Hills) – pasmo wzgórz na terytorium Zimbabwe na południe od miasta Bulawayo. Znajduje się tu jedno z największych skupisk malowideł naskalnych w Afryce Południowej. Od 2003 roku obszar Matopo Hills wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Matopo Hills są pasmem o długości ok. 100 kilometrów i szerokości około 30 km. Pasmo składa się z granitowych wzgórz, zwietrzałych skał i przepaści porośniętych gęstym buszem. Jest to trudno dostępny obszar, na którym w czasach wojen tutejsza ludność ukrywała rodzinę i dobytek przez wrogami.

Wśród przedstawicieli fauny spotyka się różnorodne gatunki antylop, a także żyrafy, lwy, zebry i nosorożce.

Obszar ok. 3100 km² pasma objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Matobo.

Ludność i kultura[edytuj | edytuj kod]

W tradycyjnych wierzeniach miejscowego ludu Shona wśród Matopo Hills ze skał przemawia bóg Mwari. Położone są tu także inne miejsca o szczególnym znaczeniu religijnym, takie jak Njelei czy Dulu. W obszarze pasma znajduje się także grób Mzilikazi - założyciela królestwa Matabele. Pochowany został tu też na własne życzenie brytyjski kolonizator Cecil Rhodes, który w 1893 roku podporządkował sobie tutejszą rdzenną ludność i utworzył brytyjską kolonię Rodezję.

Sztuka prehistoryczna[edytuj | edytuj kod]

W obszarze pasma Matopo Hills odkryto liczne malowidła naskalne liczące ok. 2000 lat. W wielu jaskiniach odnaleziono również prehistoryczne piece gliniane oraz kamienne przedmioty codziennego użytku.