Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka, OSB
Arcybiskup Metropolita Praski
Prymas Czech
Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka, OSB
Herb Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka, OSB
Data i miejsce urodzenia 19 września 1618
Rajhrad
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 1675
Praga
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 10 listopada 1664 (biskup hradecki)
10 czerwca 1668 (arcybiskup praski)
Sakra biskupia 15 marca 1665

Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka, OSB, (ur. 19 września 1618 r. w Rajhradzie; zm. 29 kwietnia 1675 r. w Pradze) – czeski duchowny kościoła katolickiego, pierwszy biskup ordynariusz diecezji hradeckiej w latach 1664-1668, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech od 1668 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja i początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Mateusz Sobek urodził się w 1618 roku w Rajhradzie. Uczęszczał do szkoły przyklasztornej benedyktynów w Broumovie, a po jej ukończeniu studiował teologię w Ołomuńcu. W 1638 roku wstąpił do zakonu benedyktynów w Broumovie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował następnie w parafiach zakonnych na terenie Czech. Po 1650 roku został opatem klasztoru św. Mikołaja w Pradze, a w 1655 był jedną z ważniejszych osobistości swojego zakonu w Czechach, stając się jednym ze współpracowników cesarza Leopolda I Habsburga, który przewidział go na biskupa planowanej diecezji hradeckiej.

Biskup hradecki[edytuj | edytuj kod]

Po trwających kilka miesięcy negocjacjach między dworem cesarskim, praską kurią metropolitarną i Stolicą Apostolską papież Aleksander VII zdecydował się w 1664 erygować diecezję hradecką, na której pierwszego ordynariusza powołał 10 listopada tego samego roku Mateusza Sobka. Konsekracja na biskupa odbyła się 15 marca 1665 roku w katedrze św. Wita w Pradze, a dokonał jej metropolita praski Ernst Adalbert von Harrach.

Od samego początku Mateusz Sobek zajął się organizacją nowego biskupstwa, z powodu braku pałacu biskupiego zamieszkując w klasztorze jezuitów.

Arcybiskup praski[edytuj | edytuj kod]

Po nagłej śmierci abpa Jana Viléma Libštejnskýego z Kolowrat został wyznaczony przez cesarza Leopolda I na jego następcę 11 marca 1669 roku. Prowizję papieską (zatwierdzenie przez papieża) otrzymał 4 maja tego samego roku, obejmując rządy w metropolii praskiej. Kontynuował akcję rekatolicyzacyjną Czech, nakazując duchownym przedstawianie raz do roku sprawozdania z realizacji tego zadania w ich parafiach. Nakazał używać duchownym języka czeskiego w kazaniach. Zorganizował obchody 700-lecia diecezji praskiej i kontynuował budowę katedry św. Wita w Pradze.

Nabył dla siebie i swoich następców zamki w Louňovicach pod Blaníkem i Příbramie. Zmarł w 1675 roku w Pradze i został pochowany w podziemiach miejscowej archikatedry.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kurt A. Huber: Erwin Gatz: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches 1648–1803. s. 467–468. ISBN 3-428-06763-0. (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]