Przejdź do zawartości

Matteo da Perugia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Matteo da Perugia (aktywny w latach 14001416, pochodzący prawd. z Perugii) − włoski kompozytor, tworzący w okresie średniowiecza.

W latach 1402–1407 był pierwszym kapelmistrzem (magister cappellae) Katedry w Mediolanie, pracował też jako kantor i uczył śpiewu trzech chłopców wyselekcjonowanych przez delegatów katedry[1]. Oprócz tego niewiele wiadomo o jego życiu.

Willi Apel uważa, że Matteo da Perugia był głównym kompozytorem swojej generacji, lecz to stwierdzenie zostało zakwestionowane przez Heinricha Besselera, dlatego historyczna pozycja tego twórcy pozostaje kwestią otwartą. Nie wykonano jak dotąd całkowitej analizy stylistycznej jego kompozycji. Napisał wiele kontratenorów do istniejących już dzieł, co spowodowało, że autorstwo wielu z nich zostało błędnie przypisane włoskiemu kompozytorowi. Matteo da Perugia tworzył w wielu gatunkach, włączając w to virelai, ballady oraz ronda.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji Ursula Günther, Anne Stone: Matteo da Perugia [Matheus de Perusio, de Perusiis, Perusinis]. [w:] Oxford Music Online. Grove Music Online [on-line]. 2001-01-20. [dostęp 2018-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-04)]. via Oxford University Press. (ang.).