Matthew H. Sankey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matthew H. Sankey
Ilustracja
Kapitan Matthew H. Sankey
Imię i nazwisko urodzenia Matthew Henry Phineas Riall Sankey
Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1853
Nenagh, Irlandia
Data śmierci 3 października 1925
Zawód, zajęcie inżynier-mechanik, kapitan
Narodowość Irlandia
Małżeństwo Elisabeth Pym (od 1876)[1]
Dzieci czworo[1]

Matthew Henry Phineas Riall Sankey (ur. 9 listopada 1853 w Nenagh, zm. 3 października 1925) – irlandzki inżynier mechanik i kapitan w Corps of Royal Engineers; prowadził badania zmierzające do zwiększenia sprawności silników parowych. Opracował m.in. graficzny sposób prezentacji bilansu energii, który jest od dziesięcioleci powszechnie używany – w różnych dziedzinach nauki i techniki – jako wykres Sankeya[1][2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Matthew Henry Phineas Riall Sankey urodził się w 1853 roku w irlandzkim hrabstwie Tipperary (miejscowość Nenagh), jako syn generała. Uczęszczał do szkoły w Szwajcarii (Morges i Schaffhausen) oraz do Mr. Rippon’s School i Royal Military Academy w Woolwich (Greenwich). W 1873 roku odbył obowiązujący przed włączeniem do Royal Engineers kurs wstępny w School of Military Engineering (Chatham, Kent). Był oficerem w Royal Commission on Railway Accidents[2]. Służył w Wielkiej Brytanii i w Gibraltarze oraz, od 1879, był instruktorem fortyfikacji w Royal Military College w Kingston (Ontario). W 1882 roku został przydzielony do badań geodezyjnych w Ordnance Survey Establishment w Southampton[2][3].

Zajmował się problemami galwanizacji; zaproponował, we współpracy z Peterem Williansem, innowacje umożliwiające zwiększenie sprawności silników parowych. W 1886 roku został członkiem Institution of Civil Engineers[3].

W 1889 roku Sankey opuścił służbę wojskową (z inicjatywy Willansa) i pracował na kierowniczych stanowiskach w firmie Willans & Robinson Ltd., gdzie kontynuował badania termodynamiki silników parowych. Po śmierci Willansa (1892) był odpowiedzialny za budowę silników i turbin parowych w tej firmie. W tym czasie opracował fundamentalne publikacje dotyczące sprawności silników (1896)[3][4].

W kolejnych latach Sankey został dyrektorem i inżynierem-konsultantem w Marconi Wireless Telegraph Company, Ltd i Marconi International Marine Communications Co. Ltd (pełnił te funkcje do końca życia)[2].

W czasie I wojny światowej kapitan Sankey wstąpił ochotniczo do służby w Director of Fortifications and Works w War Office (był na linii frontu w 1915 i 1918)[2].

Matthew H. Sankey jest autorem specjalistycznych artykułów technicznych (np. The Thermal Efficiency of Steam Engines, 1898[4]) i książek, m.in. dotyczących przepływów energii (schematy i ich zastosowania do analizy pracy silników tłokowych). Wydał też tłumaczenia z niemieckiego na angielski podstawowych prac Augusta Rittera (np. Elementary theory and calculation of Iron Bridges and Roofs)[3]. Był członkiem Rady Zarządzającej National Physical Laboratory; w latach 1920–1921 pełnił funkcję prezesa Institution of Mechanical Engineers[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Who is this Sankey guy? (ang.). W: Sankey Diagrams; A Sankey diagram says more than 1000 pie charts [on-line]. www.sankey-diagrams.com. [dostęp 2011-10-07].
  2. a b c d e f Matthew Henry Phineas Riall Sankey (ang.). W: Biographies [on-line]. heritage.imeche.org. [dostęp 2016-10-04].
  3. a b c d e Diagrammen_im_Stoffstrommanagement (ang.). umwelt.hs-pforzheim.de. [dostęp 2011-10-07].
  4. a b c Matthew H. M. H. Sankey. The Thermal Efficiency of Steam Engines. „Minutes of Proceedings of The Institution of Civil Engineers”. CXXXIV (1897-1898, Part IV) (ang.).