Matthew Henson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matthew Henson
Matthew Alexander Henson
Ilustracja
Henson z portretem Roberta Peary'ego (1953)
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1866
Charles County
Data i miejsce śmierci 9 marca 1955
Nowy Jork
Miejsce spoczynku Narodowy Cmentarz w Arlington
Zawód Polarnik
Strona internetowa

Matthew Alexander Henson (ur. 8 sierpnia 1866 w Charles County, zm. 9 marca 1955 w Nowym Jorku) - amerykański czarnoskóry podróżnik i odkrywca, jeden z pierwszych zdobywców bieguna północnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Matthew Henson (1910)

Henson był osobistym służącym Roberta Peary'ego i brał udział w wielu jego wyprawach polarnych. Jako doświadczony polarnik i zaufany człowiek Peary'ego wziął udział w decydującej fazie wyprawy na biegun północny. 1 kwietnia 1909 Peary odesłał zespół pomocniczy z ostatniego obozu położonego na szerokości geograficznej 87°47' N i wraz z Hensonem oraz czterema Eskimosami ruszył na północ. 7 kwietnia podróżnicy jako pierwsi ludzie w historii najprawdopodobniej dotarli na biegun północny.

Henson nie zaznał za życia chwały zdobywcy bieguna północnego, jednak 6 kwietnia 1988 jego prochy przeniesiono na Narodowy Cmentarz w Arlington, gdzie spoczął obok Roberta Peary'ego.

Henson w filmie[edytuj | edytuj kod]

Historię życia Hensona i Peary'ego przedstawiono w 1998 w filmie Triumf odwagi (Glory and Honor) wyreżyserowanym przez Kevina Hooksa. Matthew Hensona zagrał Delroy Lindo, a Roberta Peary'ego Henry Czerny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]