Matthew Shepard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matthew Shepard
Matthew Wayne Shepard
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1976
Casper
Data i miejsce śmierci 12 października 1998
Fort Collins
Strona internetowa

Matthew Wayne Shepard (ur. 1 grudnia 1976 w Casper, zm. 12 października 1998 w Fort Collins) – amerykański student Uniwersytetu Wyoming skatowany na śmierć w wieku 21 lat. Śmierć młodego Sheparda poruszyła opinię społeczeństwa amerykańskiego i była głośnym wydarzeniem komentowanym w wielu krajach. Dała początek silnemu ruchowi antyhomofobicznemu i żądaniom rozszerzenia kategorii zbrodni nienawiści na te, których przyczyną jest nienawiść do osób LGBT[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Judy i Dennisa Shepardów. Po ukończeniu nauki w Dean Morgan Junior High w Casper spędził dwa lata w Szwajcarii, kontynuując naukę w The American School in Switzerland, podróżując z rodzicami po Europie i ucząc się języków obcych. Po powrocie do Ameryki uczył się w Catawba College i Casper College. Z rodzinnego domu wyniósł wychowanie chrześcijańskie – był członkiem Kościoła Episkopalnego i ministrantem parafii św. Marka w Casper. Grał w amatorskim teatrze Casper College i Stage III Theater. Uprawiał pływanie, piłkę nożną, biegi, narciarstwo i trekking.

Rozpoczął studia na Uniwersytecie Wyoming w Laramie, wybrawszy wydział politologii i stosunków międzynarodowych. Był aktywny politycznie i społecznie – wybrano go na przedstawiciela studentów do Rady Ochrony Środowiska Wyomingu.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Krótko po północy 7 października 1998 Shepard był w uczelnianym barze w Laramie, gdzie spotkał się z 22-letnim Aaronem McKinney'em i 21-letnim Russellem Hendersonem. Henderson i McKinney, symulując zainteresowanie erotyczne i koleżeńskie, wywabili Sheparda z baru i wywieźli w odludne tereny Sherman Hills na wschód od miasta. Tam, po przywiązaniu do ogrodzenia, Shepard był bity i torturowany. Oprawcy pozostawili go związanego na ogrodzeniu, by umarł. Nocą temperatura w okolicy spadła do blisko zera stopni[2].

18 godzin po uprowadzeniu Sheparda znalazł przypadkowo przejeżdżający rowerzysta, który początkowo wziął go za stracha na wróble[3]. Gdy przewożono go do szpitala żył, choć był w śpiączce. Zmarł cztery dni później w szpitalu o 12:53, nie odzyskawszy przytomności. Przyczyną zgonu były obrażenia mózgu, które upośledziły podstawowe funkcje życiowe. Pęknięcie czaszki sięgało od tyłu głowy aż przed prawe ucho. Na twarzy i głowie doliczono się dwunastu ran, których lekarze nie podjęli się operować.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Uczestnik Dnia Milczenia w koszulce upamiętniającej Matthew Sheparda

Matthew Shepard w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

  • 1998: Dear Jesse (film dokumentalny), reż. Tim Kirkman
  • 2001: Anatomy of a Hate Crime (TV), reż. Tim Hunter z Cyem Carterem
  • 2002: Projekt Laramie (The Laramie Project), reż. Moisés Kaufman
  • 2002: The Matthew Shepard Story (TV), reż. Roger Spottiswoode z Shane’em Meierem
  • 2004: Laramie Inside Out (film dokumentalny), reż. Beverly Seckinger
  • 2012: Matt Shepard Is a Friend of Mine(film dokumentalny), reż. Michele Josue

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rachel Maddow (2009-05-01): Judy Shepard rejects Rep. Foxx's apology (ang.). MSNBC. [dostęp 2020-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-25)].
  2. Losing Matt Shepard; B. Loffreda,; wyd. Columbia University Press, 2001; ​ISBN 0-231-11859-7​ s. 1-6
  3. Patryk (2009-10-08): Matthew Shepard, czyli my (pol.). KPH Trójmiasto. [dostęp 2020-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-25)].
  4. Associated Press: Congress extends hate crime protections to gays (ang.). nydailynews.com, 23 października 2009. [dostęp 2009-10-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]