Matthias Jabs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matthias Jabs
Ilustracja
Matthias Jabs, 2014
Data i miejsce urodzenia 25 października 1955
Hanower
Instrumenty gitara
Gatunki hard rock, heavy metal
Zawód muzyk
Zespoły
Scorpions
Strona internetowa

Matthias Jabs (ur. 25 października 1955 w Hanowerze[1]) – niemiecki gitarzysta hardrockowy, członek grupy Scorpions[2].

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 13 lat. Zafascynowała go gra mistrza gitary – Jimiego Hendriksa. Początkowo uczył się na pamięć utworów Hendriksa, a do jego ulubionych należał "All Along the Watchtower". Matthias na poważnie zaczął myśleć o karierze rockowego gitarzysty i postanowił przyłączyć się do zespołów "Lady" i "Fargo".

Gdy w niemieckim zespole Scorpions zwolniło się miejsce po odejściu Michaela Schenkera do brytyjskiej grupy UFO z rekomendacji młodszego z braci Schenkerów do zespołu dołączył Matthias Jabs. Zespół miał w planie wydanie płyty. W nagrywaniu albumu wzięło udział trzech gitarzystów – Rudolf Schenker, Matthias Jabs oraz wyrzucony z UFO Michael Schenker.

Po wydaniu płyty Lovedrive Jabs na dobre zadomowił się w niemieckim zespole. Brał udział w komponowaniu muzyki do tekstów Klausa Meine oraz w późniejszym czasie sam zaczął pisać słowa niektórych utworów. Z zespołem Scorpions nagrał w sumie 14 płyt.

Matthias Jabs jest gitarzystą typowo zespołowym. Ma ogromny wkład w działalność zespołu. Takie utwory jak "Blackout", "No One Like You" czy "The Zoo" są klasykami światowego rocka. Utwory nagrywane z Jabsem cechują się dużą ilością doskonałych alikwotów, pick slidów, legat oraz różnych zabaw systemem tremolo. Solówki w utworach takich jak "Rock You Like a Hurricane", "No One Like You" czy wcześniej wspomnianym "The Zoo" (tu został użyty efekt "talk box") to popisy formatu światowego rocka.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Uwagi Źródło
"Metal Evolution" 2012 jako on sam serial dokumentalny, odc. pt. "Power Metal" [3]
"Forever and a Day" 2015 film dokumentalny, reżyseria: Katja von Garnier [4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Holly George-Warren, Patricia Romanowski, Jon Pareles: The Rolling stone encyclopedia of rock & roll. Fireside, 2001, s. 861. ISBN 978-0-7432-0120-9.
  2. Barry Weber: Scorpions Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-05-29].
  3. Metal Evolution Power Metal (2012) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-10-25].
  4. Forever and a Day (2015) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2015-12-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]